İngiliz politikacıdan çarpıcı açıklama: "Savaşı biz kışkırttık"

İngiliz politikacıdan çarpıcı açıklama: "Savaşı biz kışkırttık"

İngiliz AB politikacısı ve Brexit savunucusu Nigel Farage, Ukrayna'daki savaştan Batı'yı sorumlu tuttu ve "Savaşı biz kışkırttık" dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Batı'dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

İngiliz AB politikacısı ve Brexit savunucusu Nigel Farage, Ukrayna'daki savaştan Batı'yı sorumlu tuttu. Birleşik Krallık Reform Partisi (Ukip) lideri BBC'ye verdiği mülakatta "Savaşı biz kışkırttık" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e atıfta bulunan Farage, "Elbette bu onun hatası" diye de ekledi. Ancak AB ve NATO'nun doğuya doğru "sonsuz" genişlemesi Putin'e savaş için bir gerekçe sağladığını ifade eden Farage, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, halkına Batı'nın "onları yakalamak için dışarıda olduğunu" söyleyebildiğini ifade etti.

"SİYASİ OLARAK ONA HAYRANIM"

Farage Putin hakkında daha önce yaptığı olumlu açıklamaları da savundu. Kırım'ın ilhak edildiği 2014 yılında onu en çok hayranlık duyduğu siyasetçi olarak tanımlamıştı. Farage şimdi BBC'ye şunları söyledi:

"Onu bir insan olarak sevmediğimi söyledim, ancak siyasi bir oyuncu olarak ona hayranım çünkü Rusya'nın liderliğini kontrol altına almayı başardı."

Farage, Brexit'in, yani Birleşik Krallık'ın AB'den çıkışının gerçekleşmesinde etkili olmuştu. Farage, İngiltere'de 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde, İngiltere'nin doğusundaki Clacton-on-Sea seçim bölgesinde, gelecek vaat eden bir aday olarak görülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum