İngiliz istihbaratının tepe ismi Richard Moore'dan Türkiye yorumu

İngiliz istihbaratının tepe ismi Richard Moore'dan Türkiye yorumu

İngiltere'nin eski Ankara büyükelçisi Richard Moore, İngiliz istihbarat birimi M16'in başına gelmesinden bu yana verdiği ilk kapsamlı röportajında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Sunday Times gazetesine demeç veren Richard Moore, 112 yıllık MI6’in kamuoyuna açık bir şekilde tanıtılan ilk başkanı ve aynı zamanda İngiltere'nin eski Ankara büyükelçisi görevinde bulunmuş bir isim.

Yeni görevine geldikten sonra en kapsamlı röportajını veren Moore, çalışma hayatı boyunca yaşadıklarını ve geleceğe dair planlarını anlattı.

MI6’in 17’nci başkanı olan ve uzun yıllar Türkiye’de diplomat olarak görev yapan Moore, "Halk bizim ajanlarımızın ya da metotlarımızın detaylarını bilemiyor ama onları korumak için elimizden geleni yaptığımızı bilmelerini istiyoruz" dedi.
Türkiye’de görevdeyken Twitter hesabı açan Moore, "O dönemde genelde komplo teorilerine karşı yanıt vermek ve Birleşik Krallık’ı anlatmaya çalışıyordum. Türkiye’de komplo teorilerini çok seviyorlar" dedi.

RUSYA YORUMU
Donbass'taki gelişmeler hakkında da konuşan Moore, Londra'nın Ukrayna sınırında çok sayıda Rus askerinin bulunmasından ve 'istila' olasılığından endişe duyduğunu belirterek "İngiltere ve ABD, Rusya'yı komşu ülkede yapacağı istilanın ciddi sonuçları olacağı konusunda uyardı" dedi.
 

HABERE YORUM KAT