İkramiye kazandınız' diyerek Almanları binlerce Euro dolandırdılar!

İkramiye kazandınız' diyerek Almanları binlerce Euro dolandırdılar!

Telefon dolandırıcılarının Türkiye'den sonra Almanya'daki insanları da hedef aldığı ortaya çıktı....

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri nitelikli dolandırıcılık yapan bir şebekenin özellikle Almanya'da yaşayan birçok kişiyi dolandırdığını belirledi.

Sözcü'den Habip Atam'ın haberine göre; Suç örgütüne yönelik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlatıldı.  Çetenin özellikle Almanya'da yaşayan kişileri arayarak “Piyangodan ikramiye kazandınız” diyerek dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi.

İddiaya göre şüpheliler, aradıkları kişilere ikramiye havalesi için bazı ödemeler yapmaları gerektiğini söyledi. İkna olan kişiler çetenin kurbanı oldu.

Türk Polisi, olayın bir ayağının Almanya'da olması sebebiyle Alman Polis Departmanı ile ortak çalışma başlattı. Araştırmalar sonucu çetenin aradıkları bazı kişilere de kendilerini polis ve resmi memur olarak tanıtıp yeniden ulaştıkları anlaşıldı.

İddiaya göre, şebeke üyeleri ulaştıkları kişileri hesaplarında usulsüz para aktarımı yapıldığı konusunda korkutarak, para talep etti.

Şebeke üyelerinin kandırdıkları kişilerden talep ettikleri paraları farklı ödeme sistemlerinden aldıkları anlaşıldı. Daha sonra aldıkları paraları bankaya yatıran şüphelilerin 394 bin euro haksız kazanç elde etikleri tespit edildi.

Çalışmaların ardından 21 Eylül'de İstanbul, Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda 28 şüpheli yakalandı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliye sevk edilen şüphelilerden 4'ü adli makamlarca serbest bırakıldı. 23 şüpheli hakkında adli kontrol uygulandı, 1 kişi ise tutuklandı.

Fotoğraf: Unsplash - guanmu

HABERE YORUM KAT