İklim krizi pirinci vurdu

İklim krizi pirinci vurdu

İklim krizi nedeniyle pirincin verimi ve kalitesi düşüyor. Bu durum bir araştırma ile ortaya kondu.

İklim krizi pirinç bitkilerinin verimini ve kalitesini önemli ölçüde etkiledi. Bu durum Japonya'da yapılan yeni bir araştırmayla ortaya kondu. Aşırı yüksek sıcaklıkların olduğu bir senaryoda, 1990'lardaki duruma kıyasla verim yüzde 35'e kadar, kalite ise yüzde 85'e kadar düşebilir.

Japonya Tsukuba'daki Tarım ve Gıda Araştırmaları Örgütü'nden bilim insanları beş farklı pirinç çeşidini inceledi. Çalışma “Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı bilimsel dergide yayımlandı. Çalışmaya göre, öngörülen güçlü küresel ısınma, pirinç bitkilerinin yaşam döngüsünü önemli ölçüde hızlandırıyor, ancak tahıl verimi ve kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.

PİRİÇ ÜRETİMİNİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİRİYOR

Bir başka bulgu da, yüksek sıcaklığa ek olarak yüksek CO2 konsantrasyonunun pirinç üretimini daha da kötüleştirmesidir. İklim değişikliğinin pirinç bitkileri üzerindeki etkilerini test etmek için araştırmacılar yapay özel büyüme odaları oluşturdu. Bunlar, doğal çevresel dalgalanmaları simüle etmek için yüksek güçlü LED lambalar kullanılarak çalıştırıldı. Farklı lokasyonlarda birkaç yıl boyunca elde edilen meteorolojik verilerle beslendiler.

Bu deneyler, bu tür büyüme odalarının farklı pirinç bitkisi çeşitlerinin iklim değişikliğine nasıl tepki verdiğini test etmek için yararlı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılara göre bu deneyler, gelecekteki çevresel koşullara daha iyi adapte olan çeşitlerin geliştirilmesine ve hatta pirinç yetiştiriciliğinde metan üretiminin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT