İklim aktivistleri 5.000 yıllık Stonehenge anıtını sprey boyayla boyadı

İklim aktivistleri 5.000 yıllık Stonehenge anıtını sprey boyayla boyadı

Çarşamba günü iklim aktivistleri, Stonehenge anıtına yönelik bir eylemin videosunu internette yayınladılar.

İngiltere'nin Salisbury kenti yakınlarındaki Stonehenge anıtı, "Just Stop Oil" adlı grubun iki iklim aktivisti tarafından çarşamba günü turuncu boyayla "süsledi." Aktivistler, bu eylemi bir basın açıklamasıyla duyurdular ve yeni Birleşik Krallık hükümetine, 2030 yılına kadar petrol, gaz ve kömür çıkarımını ve yakımını sona erdirecek bir plan üzerinde diğer hükümetlerle birlikte çalışma taahhüdünde bulunma çağrısında bulundular.

Eylemin tarihi özenle seçildi; 21 Haziran'da binlerce insanın yaz gündönümünü kutlamak için Stonehenge'de toplanması bekleniyor. Bu eylem, İşçi Partisi'nin, bir sonraki hükümeti kurması halinde yeni petrol ve doğal gaz lisanslarını durdurmayı öneren seçim bildirgesini açıklamasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

Aktivistlerden Turuncu Boya Protestosu

Oxford öğrencisi ve eylemcilerden biri olan Niamh Lynch, "Stonehenge gündönümünde doğayı kutlamakla ilgilidir - ama şu haline bakın! Hepimiz acı çekmeden yaşama hakkına sahibiz, ancak petrol, kömür ve doğal gazın yakılmaya devam edilmesi daha önce görülmemiş ölçekte ölüm ve acıya neden oluyor," diyerek tepkisini dile getirdi.

Eylemin ne gibi sonuçlar doğuracağı henüz belli değil. "Just Stop Oil", Avusturya'daki "Last Generation" ile yakından ilişkili ve hatta ana sayfasında aktivist Anja Windl'in reklamını yapıyor. Yerel aktivistler, geçtiğimiz günlerde Tuna Adası Festivali'nde yıkıcı eylemler planladıklarını duyurmuş ve bu da büyük yankı uyandırmıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT