İkinci dalga: Hollanda da riskli ülkelerden dönüşlerde Covid-19 testi uygulayacak

İkinci dalga: Hollanda da riskli ülkelerden dönüşlerde Covid-19 testi uygulayacak

Riskli bölge ilan edilen ülkelerden Hollanda’ya yapılacak girişlerde yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi uygulaması yapılacağı bildirildi.

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Başbakan Mark Rutte ile düzenlediği basın toplantısında, “riskli bölge” ilan edilen ülkelerden Hollanda’ya girişlerde Covid-19 test yapma zorunluluğu olmayacağı fakat ülkeye giriş yapan yolcuların bu testi yapmasının kaçınılmaz hale getirileceğini söyledi. 

Riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelenleri mutlaka test yapmak istediklerini belirten de Jonge, test bölümünün yolcuların güzergâhı üzerinde olacak şekilde tasarlanacağını ve görevliler tarafından yolcuların buraya yönlendirileceğini ifade etti. 

De Jonge, havalimanlarındaki test uygulamasını bir hafta sonrası için hazır hale getirmek istediklerini ifade ederek, söz konusu ülkelerden giriş yapan yolcuların ayrıca 14 gün karantinada kalmaları gerektiğini ve yetkililer tarafından zaman zaman telefonla aranarak karantinada olup olmadıklarının kontrol edileceğini dile getirdi. 

ALMANYA ÖRNEĞİ 

Almanya’da bu testin zorunlu olacağını söyleyen Hugo de Jonge, orada bu uygulamanın işleyişine bakılacağı ve ileride Hollanda’da da zorunlu hale getirilebileceğini kaydetti. 

Başbakan Rutte da, ülkede son zamanlarda yükselen vaka sayılarını önleme amaçlı yeni kararları açıklayarak, temel kurallar ile birlikte 1,5 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallara uymada gevşeklik gösterilmemesi gerektiğini vurguladı. 

Bölgesel ve ülke bazında bazı önlemler alındığını açıklayan Rutte, belediyelere, maçlarda seyirci kısıtlaması veya bunun yasaklanması, restoran ve kafelere kapanış saati kısıtlamalar getirilmesi gibi buna benzer bazı önlemlerin alınabilmesi için geniş yetkiler verildiğini söyledi. 

Rutte, ülke bazında ise daha önce restoranlar ve kafelerde alınan önlemlere ek olarak müşterilerin kişisel bilgilerinin kayıt altına alınmasının şart olacağını aktardı. Restoran, kafe, müze, tiyatro ve buna benzer yerlerde Covid-19 vakası saptandığı takdirde bu mekânın iki hafta kapalı kalacağını bildirdi. 

Yeni eğitim döneminde öğrenciler için açılış haftalarında yapılan etkinliklerin mümkün olduğunca çevrimiçi olarak organize edilmesi gerektiğini belirten Rutte, öğrenciler için düzenlenecek fiziksel toplantıların ise bilgilendirici olması gerektiğini ve sadece küçük gruplar halinde mümkün olabileceğini dile getirdi. 

+49 - ROTTERDAM

FOTO: AA

HABERE YORUM KAT