İki pilot da aynı anda uyuyakaldı, yolcu uçağı dakikalarca havada pilotsuz süzüldü

İki pilot da aynı anda uyuyakaldı, yolcu uçağı dakikalarca havada pilotsuz süzüldü

Endonezya'da bir uçağın iki pilotu da aynı anda uyuyakalınca, uçak 28 dakika boyunca pilotsuz kaldı.

Endonezya'da bir yolcu uçağının her iki pilotu da uçuş sırasında kokpitte uyuyakaldı. Korkutucu olayın ardından Endonezya havacılık güvenliği otoritesi, düzenli kontroller yapılması çağrısında bulundu.

Otorite tarafından hazırlanan bir soruşturma raporuna göre, Ocak ayında Batik Air tarafından gerçekleştirilen ve 153 yolcunun bulunduğu bir iç hat uçuşu sırasında bir pilot ve yardımcı pilotu yaklaşık 28 dakika boyunca aynı anda uyudu.

Olay şans eseri kötü sonuçlara sebep olmamakla birlikte, otorite bunu bir fırsat olarak kullanarak havayolu şirketlerine daha sıkı kokpit kontrolleri yapmaları ve personelinin yeterince uyumasını sağlamaları çağrısında bulundu.

BEBEK BAKIYORMUŞ

Rapora göre, uçuş kaptanı kalkıştan yaklaşık yarım saat sonra yardımcısından dinlenmek için izin istedi. Bunun üzerine yardımcı pilot komutayı devraldı, ancak o da farkında olmadan uykuya daldı. Raporda olaya dair "Komutan yardımcısının bir aylık ikizleri var. Bebeklere eşi bakıyordu ve kendisi evdeyken ona yardım etti" açıklamasına yer verildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT