“İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor: “Film yasaklı değil, kamuoyu kandırılıyor”

“İki Gözüm Ahmet” cephesinde sular durulmuyor: “Film yasaklı değil, kamuoyu kandırılıyor”

Geçtiğimiz hafta Almanya, Hollanda, Fransa başta olmak üzere 12 Avrupa ülkesinde 200 salonda gösterime giren ve ilk üç günde 10 bin izleyiciye ulaşan “İki Gözüm Ahmet” filmiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Her gün farklı iddiaların ortaya atıldığı film ile ilgili bu kez de yönetmen ve yapımcılar konuştu. Ellerinde İstinaf Mahkemesi’nin (İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi) Asliye Hukuk Mahkemesi’nin almış olduğu kararı bozup, filmi özgürlüğüne kavuşturduğu karar ile basın mensuplarının karşısına çıkan Yapımcı Ömer Demiral, “Filmimiz yasaklı değildir. Bazı çevrelerce kamuoyu kandırılmaya çalışılıyor” dedi.

AVRUPA’DA GÖSTERİME GİRDİKTEN SONRA İTHAMLAR BAŞLADI

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata ve Hukuk Müşaviri Avukat Volkan Yolcu ile birlikte basın toplantısı yapan Demiral, “İki Gözüm Ahmet” filmi Avrupa sinemalarında gösterime girdikten sonra bazı mecralarda haksız ithamlara uğradıklarını bildirdi. Ömer Demiral şunları söyledi:

“Bazı yayın organlarında söylenildiği gibi, filmimiz üzerinde hiçbir mahkeme tarafından bir durdurma kararı bulunmamaktadır. Başvurumuz üzerine İstinaf Mahkemesi, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin almış olduğu kararı yerinde bulmayıp bozmuş ve film üzerindeki İhtiyati tedbir kararını kaldırmıştır. Yani söylenildiği gibi film, yasaklı değildir. Biz yasaların bize verdiği haklar çerçevesinde bir film çektik ve Avrupa’da izleyicisi ile buluşturduk. Ben şahsım adıma bu filme emek veren tüm Ahmet Kaya severlere teşekkür ediyorum. Filmimizde hiçbir telif ihlali bulunmamaktadır. Ve Avrupa’daki gurbetçilerimizin filme gösterdikleri yoğun ilginin sevincini yaşıyoruz.”

image001.jpg

“BU YOLA MUSTAFA KAYA İLE BİRLİKTE ÇIKTIK”

Film ofisinde yapılan toplantıda “Biz bu yola rahmetli Ahmet Kaya’nın abisi Mustafa Kaya ile birlikte yola çıktık. Bir hafta çekim yaptık, elimizde görüntüler var. Sonra Kaya ailesi arasında bir husumet yaşanılmasın diye bu görüntüleri kullanmadık” diye konuşan filmin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, Gülten Kaya’ya defalarca gittiklerini, Gülten Kaya’nın “Zamanı değil, daha sonra çekeriz Ganiciğim” dediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Hatta yönetmen olarak rahmetlinin Basın Yayın mezunu kızı Melis’in olmasını dahi konuştuk. Ama ne hikmetse Gülten Hanım vazgeçti. Ahmet Kaya ismini, söz ve müzikleri kendilerine ait olan eserleri kullanmadan çekebilirsin diyerek bizimle bağını kopardı. Biz Gülten Hanım ve çocuklarını bu filmde işlemedik. O geceyi, MGD gecesinde yaşanılanları beyaz perdeye taşıdık. Bizim amacımız para değil, benim de hemşerim olan o büyük üstada vefa borcumuzu ödemek.”

image002.jpg

“MAL KAÇIRMA, İZİNSİZ GÖSTERİM YOK”

Filmin Hukuk Danışmanı Avukat Volkan Yolcu, toplantıda, şunları söyledi:

“Öyle söylenildiği gibi bir yasak yoktur. Evet, Asliye Mahkemesi bir ihtiyati tedbir kararı aldı. Lakin bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge Hukuk Mahkemesi bu kararı ortadan kaldırdı. Biz de eser işletmemizi aldık. Film Türkiye’de pandemi sürecinden dolayı salonların kapalı olmasından gösterime girmedi. 27 Kasım 2020 tarihinde ülkemizde izleyicisi ile buluşacak. Öyle söylenildiği gibi mal kaçırma izinsiz gösterim yoktur. Elimizde eser işletme ve BAM (İstinaf Mahkemesi) kararı bulunmaktadır. Bu asılsız haberleri kamuoyuna yayanlarla da hukuksal anlamda görüşeceğiz.”

49 – FRANKFURT

HABERE YORUM KAT