İbn-i Sina’nın bin yıllık reçetesi: Mucizevi incir ve zeytinyağı karışımı

İbn-i Sina’nın bin yıllık reçetesi: Mucizevi incir ve zeytinyağı karışımı

İbn-i Sina, bin yıl önce yazdığı incir ve zeytinyağı karışımıyla sağlık alanında büyük bir katkı sağladığı bildirildi. İşte İbn-i Sina'nın mucizevi karışımı…

İbn-i Sina'nın incir ve zeytinyağı karışımı, sağlık için etkili bir formül olarak bin yıldır aydınlatıcı bir rol oynadığı bildirildi. Bu karışım, günümüzde de sağlık uzmanları tarafından övüldüğü biliniyor.

İncir, lifler, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengin bir besin olarak sindirimi düzenler, bağışıklığı kuvvetlendirir ve enerji verir.

İbn-i Sina, hazırladığı karışımlarla pek çok hastalığa doğal bir tedavi sunmuştu. Karışımlar, kısa sürede etki göstererek sağlık problemleri olanlar için idealdi.

İbn-i Sina incir ve zeytinyağı karışımını da bin yıl önce kaleme alarak, sağlığına kavuşmak isteyenlere bir umut ışığı olmuştu.

İNCİR VE ZEYTİNYAĞI KARIŞIMININ FAYDALARI

İşte İbn-i Sina'nın formülünün faydaları...

· Astım ve solunum rahatsızlıklarının şiddetini azaltır.

· Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelere karşı direnç sağlar. Ayrıca kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyici etki yapar.

· İncir, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önler. Ayrıca vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Mide sağlığını koruyarak ülser ve reflü gibi rahatsızlıklara karşı korur.

· Antioksidanlar açısından zengin olan bu karışım, vücudu toksinlerden arındırır.

· Karışımın meme kanserine karşı koruyucu etkisi de vardır.

· Kan dengesini sağlar ve kalp sağlığını iyileştirir.

· Cilt sağlığını destekler.

· Kas ve kemik yapısını güçlendirir.

61344b70-0748-e811-80da-a0369f7d1484.webp

İBN-İ SİNA'NIN VERDİĞİ KARIŞIMIN TARİFİ

İnsan sağlığı için değerli olan bu karışım, İbn-i Sina tarafından bin yıl önce yazılmıştı.

İşte İbn-i Sina'nın tarifi;

Malzemeler: 250 gram kuru incir ve 1 litre zeytinyağı.

Yapılışı: İncirler iyice yıkanır. Sonra küçük küçük doğranarak bir kavanoza konur. Üzerine zeytinyağı dökülür. Kavanoz 5 gün boyunca karanlık bir yerde bekletilir. Süre bittikten sonra sabah ve akşam olmak üzere 2 defa tüketilir.

HABERE YORUM KAT