Hristiyan Birlik partileri seçim sonuçlarının muhasebesini yapıyor

Hristiyan Birlik partileri seçim sonuçlarının muhasebesini yapıyor

Hristiyan Birlik partileri seçimlerde uğradıkları hezimetin muhasebesini yapıyor. Parti grubunda güç mücadeleleri yaşanırken, başbakan adayı Armin Laschet’in üzerindeki baskı artıyor.

2. Dünya Savaşı'ndan bu yana seçimlerde en kötü sonucu elde eden Hristiyan Birlik partileri, seçimin ardından parti içinde yenilginin muhasebesini yapıyor ve ortaya çıkan güç mücadelesiyle uğraşıyor.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Bavyeralı kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) parti grubunun bugün yaptığı grup toplantısında, yeni parti grubu temsilcisi bir yıl yerine altı aylığına seçildi. CDU'lu Ralph Brinkhaus tek adaydı ve göreve tekrar seçildi.

Söder, Scholz'ü tebrik etti

CSU lideri Markus Söder Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz'ü seçim başarısından ötürü tebrik ederek hükümeti kurma görevini SPD, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'de (FDP) olduğunu kabul ettiğini de göstermiş oldu.

Söder "Çok açık ve net ki Olaf Scholz'ün başbakan olma şansı çok yüksek" diyerek seçim sonucuna saygı duyulması gerektiğini belirtti. CSU lideri seçim sonuçlarının Birlik için "ağır bir yenilgi" olduğunu söyledi.

Yeşiller ve FDP'ye görüşme yapmak için teklifte bulunduklarını kaydeden Söder "SPD en fazla oyu aldığı için top onlarda. Ancak bu gerçekleşmezse biz de her tür görüşmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT