Hollanda’da sadece Türkçe bilip depremzede olduğunu söyleyen çocuk hakkında büyükelçilik açıklama yaptı

Hollanda’da sadece Türkçe bilip depremzede olduğunu söyleyen çocuk hakkında büyükelçilik açıklama yaptı

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, yalnız başına bulunan ve Türkçe konuşan çocuğun Türkiye vatandaşı olmadığını açıkladı.

Maastricht şehir merkezinde yalnız olduğu ve Türkçe konuştuğu iddia edilen çocuğun Türkiye vatandaşı olmadığı belirtildi.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, layın yerel basında yer almasının ardından Büyükelçilik ve Deventer Başkonsolosluğu'nun Hollanda makamlarıyla temas kurduğunu ifade etti.

Ünal, Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz'in Maastricht polisiyle görüştüğünü ve çocuğun sadece Türkçe konuştuğunun fark edilmesi üzerine Türkçe bilen polislerle iletişim kurulduğunu belirtti. Ayrıca, çocuğun yalnız bulunduktan sonra Deventer Başkonsolosluğu'na haber verilmemesi nedeniyle polise tepki gösterdiklerini ve Hollanda Sosyal Hizmetleri'ne bilgi verildiğini ifade etti. Çocuğun hangi sosyal hizmet merkezinde olduğunu sorduklarını dile getirdi.

Ünal, Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'nin Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve emniyet makamlarıyla iletişim kurarak girişimlerde bulunduğunu belirtti. Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın çocuğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığını bildirdiğini ve İçişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından çocuğun uyruğu ve geldiği yerin hala araştırıldığını aktardı.

Öte yandan, Hollanda Maastricht polisinin, Türkiye'den Hollanda'ya geldiğini söyleyen çocuğun Maastricht şehir merkezinde refakatsiz olarak bulunduğunu sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiler arasında yer alıyordu. Polisin mesajında, çocuğun ebeveynlerinin Türkiye'de olduğunu ve depremde yaralandıklarını ifade ettiği belirtilmiş ve çocuğun sosyal hizmet kurumuna yönlendirildiği belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT