Hızlı yaşlanmak istemiyorsanız bunu yapın

Hızlı yaşlanmak istemiyorsanız bunu yapın

Yapılan araştırmalar hızlı yaşlanmayı önlemek için doğru beslenmenin önemini ortaya koydu.

Sağlıklı yaşlanmanın anahtarı, doğru yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında gizli olabilir. Potsdam-Rehbrücke Alman İnsan Beslenmesi Enstitüsü Beslenme ve Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kristina Norman, beslenmenin yaşlanma süreci üzerinde kritik bir rol oynadığını belirtiyor.

Beslenme ile hastalık gelişimi arasındaki yakın ilişki, yaşlanmanın sadece önlenmesinde değil, aynı zamanda sağlıklı yaşlanmayı destekleyen hastalıkların gelişimini etkileyebilir. Bilimsel araştırmalar, sebze, meyve ve bakliyat açısından zengin bir diyetin hastalık gelişimini durdurabileceğini ve yaşlanmayı geciktirebileceğini gösteriyor.

Dengeli ve bitki temelli bir diyetin yaşam süresini uzatabileceği vurgulanıyor. Kardiyovasküler hastalıklar, tümör hastalıkları, solunum (nefesle ilgili) hastalıkları ve tip II diyabet gibi hastalıklar üzerinde beslenmenin olumlu etkileri olduğu belirtiliyor.

SADECE ÖĞÜN DEĞİL ZAMAN DA ÖNEMLİ

Beslenmede sadece öğün bileşimi değil, aynı zamanda miktarı ve zamanlaması da önemli bir rol oynuyor. Sağlıklı yaşlanma için önerilen beslenme stratejileri arasında çeşitli bir diyet, bitkisel gıdalara ağırlık verilmesi, bitkisel gıdaların hayvansal protein ile desteklenmesi, dikkatli beslenme, düzenli egzersiz, tuz ve şekerin azaltılması, ölçülü alkol tüketimi bulunuyor.

Yaşlı insanların beslenmesinde gençlere benzerlikler olduğu ancak yaşlılıkta bazı besin maddelerine daha fazla ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor. Özellikle yaşlılıkta kas kütlesi azalır ve bu kaybı telafi etmek için daha yüksek protein ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Bir modelleme çalışması, 50 veya 60 yaşlarındayken yapılan bir diyet değişikliğinin, on yıllık yaşam süresi kazanımı da dahil olmak üzere olumlu etkileri olabileceğini ortaya koyuyor.

Sağlıklı yaşlanma için önerilen on ipucu, genç ve zinde kalmanın anahtarlarını sunuyor. Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek, daha uzun bir sağlıklı yaşam mümkün olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT