Histeri: Şiddet gördüğü Katolik kocasını polise “radikal İslamcı” diye ihbar etti

Histeri: Şiddet gördüğü Katolik kocasını polise “radikal İslamcı” diye ihbar etti

Batı Avrupa’daki İslam tartışmaları toplumsal barışı tehdit eden bir huzursuzluğa yol açabiliyor. Bu kez de Fransa’da, eşinden şiddet gören bir kadın, Katolik kocasını silahlı ve “radikal İslamcı” diye şikayet etti.

Nimes kentinde, kocasından şiddet gören bir kadın polisi arayarak, eşinin yasadışı silahlar bulunduran, “radikal bir İslamcı” olduğu ihbarında bulundu.

Toplumda İslam karşıtı havanın giderek Fransa’da, polis eve gittiğinde kadının kocasının “tutucu Katolik” olduğunu, evdeki silahların da yasal şekilde bulundurulduğunu saptadı. Erkek hakkında aile içi şiddet, kadın hakkında da iftira suçundan soruşturma açıldı.

Conflans Sainte-Honorine semtinde, 16 Ekim’de bir öğretmenin cesedi başı kesik halde bulunmuştu. Fransız yetkililer, öğretmenin, aynı gece cesedin yakınlarında elinde bıçak görülen ve kaçtıktan sonra polis tarafından vurularak öldürülen bir kişi tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

Ortaokul seviyesindeki öğrencilerine verdiği derste İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in çirkin şekilde tasvir edildiği karikatürleri gösterdiği, bu yüzden öğrenci velilerinin tepkisini çektiği belirtilen öğretmenin ölümünün ardından Fransız polisi, ülke genelinde 50’den fazla cami ve derneğe baskın düzenlemişti.

MACRON VE İSLAM 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2 Ekim’de, hükümetinin “İslamcı ayrılıkçı" fikirlerle mücadeleye ilişkin bir yasa tasarısı hazırladığını ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunacağını duyurmuştu.

“Cumhuriyetin ortağı olması için İslam’ın yapılandırılması gerekiyor” ifadelerini kullanan Macron, Fransa’daki Müslümanların ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojilerinin olduğunu, bu kişilerin kendi yasalarını Fransa’nın yasalarından üstün gördüğünü ileri sürmüştü. 

Fransa Cumhurbaşkanı, 16 Ekim’de öğretmenin ölü bulunmasının ardından yaptığı açıklamada, olayı “İslamcı terörist bir saldırı” olarak nitelemişti.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT