Her gün yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmiyor

Her gün yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmiyor

Baharda sağlığınız için bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama canınız spor yapmak istemiyor mu? Hiç sorun değil! Yalnızca yürüyüş bile sağlığınıza birçok olumlu yönde etkisi oluyor.

Sokakta ya da parkta yapacağınız günlük bir yürüyüşün sağlığınız üzerinde doğrudan etkisi var. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak. Haftada sadece 180 dakikalık egzersizin olumlu etkilerini hissedeceksiniz.

Sağlık kuruluşları Public Health England ve Royal College of General Practitioners tarafından yapılan bir araştırmada, günlük yürüyüşün erken ölüm riskini yüzde 15 oranında azalttığı tespit edildi.

Bunun başlıca nedeni, yürüyüşün kan damarlarını güçlendirmesi ve kalbi çalıştırması nedeniyle diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık gibi hastalıkların önlenebilmesidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Yürüyüşler bol miktarda temiz hava ve güneş ışığı almanızı sağlar, bu da D vitamini eksikliğini giderir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Bu nedenle aktif insanlar daha fazla savunma hücresine sahiptir ve bu nedenle virüs ve bakteri enfeksiyonlarına karşı çok daha iyi mücadele edebilirler.

Orman banyosu, yani ormanlık alanlarda ve parklarda yapılan egzersizler, daha fazla doğal öldürücü hücreyi uyarır ve bu etkiyi daha da güçlendirir.

Ancak yürüyüşten yararlanan sadece beden değildir. Ruh sağlığı da iyileşir. Egzersiz vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.

Bu da beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Ayrıca temiz hava sayesinde daha fazla taze oksijen alınır. Sonuç daha iyi hafıza ve konsantrasyondur.

STRESTEN UZAKLAŞTIRIR

Yürümek ruhunuza olduğu kadar bedeninize ve zihninize de fayda sağlar. Kafanızı boşaltırsınız ve günlük endişelerden ve stresten kolayca uzaklaşabilirsiniz.

Colchester'daki Essex Üniversitesi'nden bilim insanları da yürüyüşün kasları ve sinirleri rahatlattığını ve kan basıncını düşürdüğünü kanıtlamayı başardı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT