Her gün yenmesi gereken kuruyemişler bulunuyor... İşte en sağlıklısı...

Her gün yenmesi gereken kuruyemişler bulunuyor... İşte en sağlıklısı...

Besin içeriği, araştırmalar ve çok sayıda beslenme kılavuzuna dayanılarak hazırlanan en sağlıklı kuruyemişlerin listesi: Ceviz, Macadamia fındığı, fındık, badem, fıstık...

Kuruyemişler genellikle hafife alınsa da çok önemli bir besin kaynağıdır. Aslında her dengeli beslenmenin bir parçası olmalıdırlar. Ancak çok fazla çeşit var. Bu da akla şu soruyu getiriyor: En sağlıklı kuruyemişler hangileri?

İşte; besin içeriği, araştırmalar ve çok sayıda beslenme kılavuzuna dayanılarak hazırlanan en sağlıklı kuruyemişlerin listesi...

YÜKSEK ORANDA PROTEİN...

Dengeli beslenmede yüksek oranda sağlıklı protein ve düşük karbonhidrat içeriğiyle kuruyemişler gerçekten besleyici bir enerji artırıcıdır, aynı zamanda sizi doyurur ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir. Kuruyemişler, kardiyovasküler sisteme fayda sağlayan iyi doymamış yağ asitlerinin yanı sıra, sindirime iyi gelen bol miktarda lif de içerirler.

Ayrıca B vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum veya sodyum gibi vitamin ve mineraller de sağlarlar. Bu da kuruyemişlerin yüksek kalorilerine rağmen her gün yenebilecek kadar sağlıklı oldukları ve yenmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Dünyanın en sağlıklı kuruyemişleri listesinde birinci sırada ceviz bulunuyor. Her şeyden önce yerli ceviz, ideal omega-3 ve omega-6 yağ asitleri oranıyla zirveye çıkıyor. Ayrıca bol miktarda potasyum, magnezyum, demir, çinko, B vitaminleri ve E vitamini de dahil olmak üzere çok sayıda besin maddesi içeriyorlar.

İLK 5 HANGİSİ

Beslenme ve sağlık yayınlarının da hemfikir olduğu gibi, bu ceviz bağışıklık sistemi ve beyin performansı için gerçek bir güçlendiricidir de... Buna ek olarak, anti-enflamatuar etkiye sahip olan ve hatta doğal bir yaşlanma karşıtı etkiye sahip olduğu söylenen yüksek antioksidan içeriğini de barındırır.

İkinci sırada ise Makademya fındığı vardır. Çok sayıda B vitamini ve E vitamininin yanı sıra potasyum, fosfor ve magnezyum gibi değerli minerallere sahiptir. Avustralya kökenli fındık, kuruyemişlerin kraliçesi olarak kabul edilir. Ayrıca bol miktarda lif içerir, ancak diğer kuruyemişlerden daha fazla yağ içerir. "Makademya fındığı", diğer fındık türlerinden farklı olarak daha büyük, yağlı ve yumuşak bir yapıya sahiptir.

İşte dünyanın en sağlıklı 5 kuruyemişi:

1. sıra: Ceviz
2. sıra: Macadamia fındığı
3. sıra: Fındık
4. sıra: Badem
5. sıra: Fıstık

ARTI49

HABERE YORUM KAT