Henüz çıkış yok: İngiltere salgına karşı milyarlar harcadı

Henüz çıkış yok: İngiltere salgına karşı milyarlar harcadı

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiliz hükümetinin koronavirüs (Covid-19) salgını başladığından bu yana ekonomiyi desteklemek için yaptığı kamu harcamalarının dökümünü verdi ve ağır bir yükün altına girdiklerine dikkat çekti.

İngiliz parlamentosunda bütçe düzenlemelerini açıklayan Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere’nin sağlık alanındaki acil durumunun henüz sonlanmadığını, ekonomide ise acil durumun yeni başladığını belirtti. Sunak, İngiltere’nin sağlık sektörünün salgınla mücadelesinin desteklenmesi için gelecek yıl 3 milyar sterlin ek bütçe sağlanacağını söyledi.

İngiltere’nin ulaşım projelerine 2 milyar sterlin, yerel yönetimlerine 3 milyar sterlin ve evsizlere destek olunması için 250 milyon sterlin ayrıldığını belirten Bakan Sunak, gelecek yıl İngiltere’de koronavirüs salgını ile mücadele için 55 milyar sterlin seviyesinde kamu harcamasının planlandığını hatırlattı.

Sunumunda, İngiliz ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 11,3 daralma beklendiğini, bunun İngiltere’nin üretim çıktısında son 300 yıldan fazladır en büyük düşüş olduğunu söyleyen Sunak, ekonominin salgın önlemlerinin gevşetilmesiyle toparlanacağının da altını çizdi. 

”Ekonomide büyümeye rağmen, İngiltere’de ekonomik üretim çıktısının 2022 yılının dördüncü çeyreğine kadar kriz öncesindeki seviyelerine dönmesinin beklemiyoruz” diyen Sunak, İngiltere’nin toplam kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) oranının 2025-2026 yıllarında yüzde 97,5 seviyesinde olmasının beklendiğini belirtti ve „Ekonomi toparlanmaya başlayınca, sürdürülebilir mali pozisyona geri dönme zorunluluğumuz var” yorumunu yaptı.

Salgının yarattığı ekonomik etkilerin uzun süreli olabileceğinin altını çizen Sunak, İngiliz hükümetinin bu yıl sonunda toplam kamu borçlanmasının GSYİH’nin yüzde 19’una, yani toplam 394 milyar sterline, ulaşacağını söyledi.

İŞSİZLİK YÜKSELECEK

İngiliz Maliye Bakanı Sunak, ülkede gelecek yılın ikinci çeyreğinde toplam işsiz sayısının yüzde 7,5 ile toplam 2,5 milyona ulaşmasının beklendiğini de söyledi. Sunak gelecek seneden itibaren işsizliğin düzenli olarak her yıl azaltılmasının hedeflendiğini, 2024 yılı için işsizlik öngörüsünün yüzde 4,4 olduğunu kaydetti. 

Bir milyonun üzerindeki doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanının maaşlarının gelecek yıl artırılacağını, fakat diğer kamu çalışanlarının maaşlarının ise gelecek yıl dondurulacağını söyleyen Bakan Sunak, İngiltere’de asgari ücretin de yüzde 2,2 artırılarak saat başında 8,91 sterline çıkarılmasının planlandığının altını çizdi. Rishi Sunak, ayrıca İngiltere’nin uluslararası yardımlar için milli gelirinden ayırdığı payın 2021 yılında yüzde 0,7’den yüzde 0,5’e düşürüleceğini belirtti.

İngiltere’nin gelecek dört yıl boyunca 24 milyar sterlin seviyesinde savunma yatırımı yapacağını belirten Bakan Sunak, altyapı harcamalarının 100 milyar sterlin seviyesinde olacağını ifade etti.

+49 – LONDRA

FOTO: A.A.

 

HABERE YORUM KAT