Havalimanlarındaki korona testi tartışılıyor: Gönüllü mü. yoksa zorunlu mu olsun?

 Havalimanlarındaki korona testi tartışılıyor: Gönüllü mü. yoksa zorunlu mu olsun?

Almanya’da, tatil bölgelerinden dönenlere havaalanlarında sunulan ücretsiz korona testinin zorunlu mu yoksa gönüllü mü olması gerektiği tartışılıyor. Zorunlu olması durumunda kişinin özgürlüklerinin ihlal edilip edilmediği araştırılıyor.

Almanya’da cuma günü Sağlık Bakanı Jens Spahn eyaletlerin sağlık bakanları ile bir araya gelerek riskli ülkelerden dönen tüm yolcuların ücretsiz olarak korona testi sunulması konusunda görüş birliğine vardıktan sonra havalimanlarında ücretsiz test uygulamasına başlandı. Alman Basın Ajansı DPA’da yer alan bir habere göre, Bakan Spahn, Deutschlandfunk'a bir açıklama yparak, zorunlu korona testlerinin uygulanmasının yasal olarak mümkün olup olmadığını incelediklerini belirtti. 

“Geri dönen her yolcunun test yaptırabilmesini mümkün kılacağız” diyen Sağlık Bakanı Spahn Almanya'da son dönemde tırmanan vaka sayısında ise Balkanlar ve Türkiye başta olmak üzere riskli bölgelerden geri dönenlerin etkisi olduğunu da belirtti. 

ÜCRETSİZ TEST UYGULAMASI BAŞLADI

Öte yandan cuma günkü bakanlar kararından sonra Münih, Düsseldorf, Köln/Bonn ve Dortmund gibi Almanya'daki çeşitli havaalanlarında ücretsiz test uygulamasına geçildi. 

Buna göre tüm AB dahil olmak üzere riskli olmayan ülkelerden gelen yolcular da 72 saat içinde gönüllü olarak test edilebiliyor.

Diğer taraftan Robert Koch Enstitüsü tarafından riskli bölge olarak tanımlanan Türkiye, Mısır, Fas ve İsrail gibi ülkeler de dahil olmak üzere Kuzey Ren-Vestfalya'daki dört havaalanına her hafta 160 uçağın iniş yaptığı ve 15 binden fazla yolcunun geldiği de bildirildi. Hamburg ve Hannover'deki havaalanları ise korona testlerinin başlatılmasına ilişkin bir tarih henüz bildirmedi. 

+49 – DÜSSELDORF

FOTO: dpa

 

HABERE YORUM KAT