Hapis cezası korkusu mu? İngiltere’de restoran ve barlar sinek avlıyor

Hapis cezası korkusu mu? İngiltere’de restoran ve barlar sinek avlıyor

İngiltere'de salgın tedbirlerin gevşetilmesi adımları kapsamında restoran, bar ve kafeler yeniden açıldı ancak rağbet yok.

İngiltere'de restoran ve barların yanı sıra kafeler, kuaför dükkânları, açık hava spor salonları, oyun parkları, sinemalar, müzeler, kütüphaneler ve galeriler yeniden hizmet vermeye başladı. 

Mekânlarda, mesafe göstergeleri, dezenfeksiyon cihazlarının bulunması ve bazı masaların boş bırakılması gibi önlemler alındığı görüldü. Ancak ilk gün restoran, bar ve kafelerin ilgi görmediği, çoğu yerin ve sokakların salgın öncesine oranla boş olduğu gözlendi. Ayrıca başkent Londra'daki sinema salonlarının da halen kapalı olması dikkati çekti.

JOHNSON: “KENDİNİZİ HAPİSTE BULABİLİRSİNİZ”

Başbakan Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bar ve restoranların İngiltere çapında yeniden açıldığını belirterek, “Herkesin sosyal mesafe kurallarına uyması, kesinlikle hayati öneme sahip. Beraberce çok çalışıp çok sayıda hayat kurtardık. Bu hafta sonu kurallara bağlı kalın, birbirinizden uzak durun ve gün içinde ellerinizi defalarca yıkayın” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock da Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, ”Yasaları ihlal ederseniz kendinizi hapiste bulabilirsiniz” uyarısında bulundu.
Gevşeme adımları kapsamında ibadet yerleri de yeniden kapılarını açtı, düğün törenlerine de “en fazla 30 kişi” koşuluyla izin verilmeye başlandı. 
Kapalı mekân spor salonları, yüzme havuzları ve bowling salonları kapalı kalmaya devam edecek.

NORMALLEŞME ADIMLARI

İngiltere'de 23 Mart'ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs'ta kısmi gevşemeye gidilerek, egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayanların da iş başı yapmalarına izin verilmişti.


Gevşeme adımlarının ikinci aşamasında 1 Haziran itibarıyla ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15 Haziran'da tüm perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.


Covid-19 nedeniyle 44 binden fazla kişinin öldüğü İngiltere, can kaybı bakımından Avrupa'da birinci, dünyada da ABD ve Brezilya'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.
 

+49 – LONDRA 


Foto: Craig Whitehead / unsplash.com
 

HABERE YORUM KAT