Güzergâh ve seyahat kuralları: “Memleket Yolu” açıldı

Güzergâh ve seyahat kuralları: “Memleket Yolu” açıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye doğru yola çıkan yurttaşlar için hazırlanan “Memleket Yolu” web sitesi yayın hayatına girdi. 

Güncel yol güzergâhlarına ve seyahat kurallarına ilişkin önemli bilgilerin paylaşıldığı sitede vatandaşların sorunlarına anında çözüm üretmek canlı WhatsApp hattı da bulunuyor. 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Türkiye dışında yaşayan yurttaşların Türkiye’ye olan yolculukları başladı. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan yurttaşlar, aileleri ve dostları her yıl olduğu gibi karayolu ile memleketlerine doğru yollara düştü. Sınır ötesinde ve sınır kapılarında uyguladığı projelerle bu yolculukları rahatlatmayı hedefleyen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), hem pandemi sürecinde uygulamaya koyulan önlemlere hem de güncel transit rotalara vatandaşların daha kolay ulaşması için “Memleket Yolu” isimli bir web sitesini hazırlayarak yayın hayatına soktu. 

WHATSAPP DESTEK HATTI

Memleket Yolu web sitesinde, Türkiye’ye gerçekleştirilen seyahatlerde dikkat edilmesi gereken kurallardan sınır kapılarında istenilen belgelere, güncel yol durumlarından salgın sürecine ilişkin bilgilere kadar insanlarımızın ihtiyaç duyacağı birçok veri yer alıyor. Ayrıca yolculuklarında herhangi bir sorunla karşılaşanlarların problemlerine çözüm üretmek için web sitesi üzerinden canlı WhatsApp destek hattı da kuruldu. Bu sayede Türkiye yolculularının ihtiyaç ve sorunlarına çözüm önerileri sunulacak. Bunun yanında, hazırlanan web sitesi sayesinde anlık olarak sınır kapılarındaki yoğunluklar da takip edilebilecek.

YTB CEP REHBERİ

Yurtdışında yaşayan T.C. yurttaşları ve yakınları için güncel duyuruların da paylaşıldığı sitede, pasaport, gümrük, ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik, Mavi Kart, vergi, askerlik, eğitim ve nüfus işlemleri gibi birçok konuya ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı “YTB Cep Rehberi” de vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenliler için yol gösterici bir nitelik taşıyan “Memleket Yolu” web sitesine “memleketyolu.ytb.gov.tr” adresinden ulaşılıyor.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT