Güven bilançosu: Almanya'da rekor sayıda geri çağırma vakası

Güven bilançosu: Almanya'da rekor sayıda geri çağırma vakası

Salmonella, listeria ve E. coli riski... Almanya'da uzmanlar sık sık yapılan geri çağrılmalardan endişe duyuyor.

Marketlerde satılan bir gıdanın geri çağrılmasının birçok nedeni vardır. Bazen içerikler eksiktir, limitler aşılmıştır ya da alerjenler mevcuttur. Uzmanlar en yaygın nedenin Salmonella olduğunu keşfetti.

2023 yılında Almanya'da 308 gıda ve ürün geri çağrıldı. Federal Tüketiciyi Koruma ve Gıda Güvenliği Ofisi (BVL), "Bunların üçte birinden biraz daha azında uyarının nedeni mikrobiyolojik kirlilik" açıklamasını yaptı.

Mikrobiyolojik kirlilik küfleri ve Salmonella, Listeria monocytogenes veya E. coli gibi bakterileri içerir. Bu mikroorganizmalar canlı hayvanlarda zaten mevcut olabilir ve kesim süreci veya çiğ süt yoluyla gıdaya girebilir. Gıda ayrıca hasat, üretim ve işleme sırasında da bulaşabilir.

EN SIK GERİ ÇAĞRILMA

35 raporla, salmonella en sık geri çağırma nedeni oldu. Kümes hayvanı eti, yumurta ve domuz eti salmonellanın sık görülen taşıyıcılarıdır.

BVL Gıda Güvenliği Departmanı Başkanı Andrea Luger tarafından yapılan basın açıklamasına göre, "Sürekli olarak yüksek olan bu sayı, Almanya'daki şirketlerin yasal raporlama yükümlülüklerini yerine getirdiklerini gösteriyor" dedi.

Kamuya açık geri çağırmalar da güvenilirliği gösteren sorumlu yönetimin bir parçası olarak görülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT