Günter Wallraff’a düşünce özgürlüğü savaşımı için yeni ödül

Günter Wallraff’a düşünce özgürlüğü savaşımı için yeni ödül

Yazar Günter Wallraff, dünyada baskı altındaki yazar ve gazetecilere verdiği destek ve düşünce özgürlüğü için gösterdiği çabalar nedeniyle Hermann Kesten Ödülü’ne layık görüldü.

Özellikle baskı altındaki yazar ve gazetecilere yönelik destek ve çabalarıyla tanınan, “En Alttakiler” başta olmak üzere bazı kitapları Türkçeye de çevrilmiş Alman yazar Günter Wallraff, 10 bin avro tutarındaki Hermann Kesten Ödülü’nü kazandı. Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ralf Nestmeyer, “Günter Wallraff ile son yılların en angaje Alman yazarlarından birini saygıyla selamlıyoruz” dedi. Daha önce de Günter Grass, Anna Politkowskaja, Liu Xiaobo gibi yazarların layık görüldüğü ödülün 19 Kasım’da Darmstadt’ta Wallraff’a sunulacağı açıklandı. Ödül konuşmasını Yeşil politikacı Cem Özdemir’in yapacağı bildirildi. 

Ralf Nestemeyer, ödülün Wallraff’a verilmesinin nedenlerini açıklarken, “hayran olunacak bir cesaret ve büyük kişisel müdahalesiyle her zaman düşünce özgürlüğü ve siyasi baskı altındaki yazarlardan yana çıktığını” vurguladı. Destek verdiği Salman Rüşdü ve Julian Assange gibi örnekleri hatırlatan Nestemeyer, “Wallraff’ın yaşam performansı gerçek bir hayranlığı hak ediyor” dedi. 

Hessen Eyaleti Kültür Bakanı Angela Dorn da bulvar gazeteciliğinin tuhaf araştırma yöntemlerini dışarıdakilere Wallraff’ın gösterdiğini hatırlatarak, özellikle “konuk işçi diye bilinen insanların o insanı aşağılayan çalışma koşullarını derin ve insanı korkutan bakışlarla ortaya sermesini” övdü. Yeşil politikacı Dorn, Wallraff’ın başlı başına bir örnek olduğunu kaydetti. 

+49-DARMSTADT

FOTO: Britta Pedersen/DPA

 

HABERE YORUM KAT