Güle güle Sadi!

Güle güle Sadi!

Gazeteci Sadi Tekelioğlu son yolculuğuna uğurlandı. Avrupa’daki Türkçe medyada uzun yıllar görev yapan gazeteci Sadi Tekelioğlu Kopenhag Kocatepe Camisi’nde kılınan öğle namazından sonra Vestre Kirkegaard Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Danimarka Temsilciliği de yapmış olan gazeteci Sadi Tekelioğlu  Kopenhag’ın Valby Semti’ndeki Vestre Kirkegaard Mezarlığı’ndaki Müslümanlara ait bölüme defnedildi. Ailesi, yakın dostları, arkadaşları ve meslektaşlarının katıldığı cenaze töreninde kurucusu olduğu ATGB de bir çelenkle yer aldı. 

whatsapp-image-2020-08-19-at-18-00-22-3.jpeg

Törende  sosyal mesafe ve maske takma kurallarına ise uyuldu. Danimarka'da Türk toplumunun tanınmış simalarından Tekelioğlu’nun ailesi, cenaze töreninin ardından taziyeleri kabul etti.

Gazeteci, yazar, çevirmen, oyuncu Sadi Tekelioğlu’nun arkadaşları, cenaze törenin ardından Kopenhag Kocatepe Camisi lokalinde Kur’an okutarak ve bir  taziye yemeği vererek kendisini andılar.

whatsapp-image-2020-08-19-at-18-00-22.jpeg

Sadi Tekelioğlu geçen hafta çarşamba günü  geçirdiği kalp krizi sonucu 59 yaşında hayata veda etmişti.

Gazeteci Sadi Tekelioğlu’na ulaşamayan yakın dostu  Milliyet Gazetesi Danimarka ve İskandinavya Temsilcisi İrfan Kurtulmuş geçen perşembe günü kapının açılmaması üzerine, Tekelioğlu’nun çocuklarını ve eski eşini durumdan haberdar etmişti. whatsapp-image-2020-08-19-at-18-00-22-1.jpeg

Sadi Tekelioğlu, gazeteciliğinin yanısıra, çevirmen, yazar, eğitmen ile birçok Danimarka dizi filmlerinde karakter rollerde yer almış, kısa bir süre önce önümüzdeki yıl gösterime girecek bir televizyon dizisinde imam rolünü oynamıştı.

sadi-tekelioglu.jpeg

Tekelioğlu, Sabah ve Cumhuriyet gibi ulusal gazetelere muhabirlik yaptı, yazı yazdı. Bulunduğu ülkedeki sorunlara duyarsız kalmadı, siyasete de atıldı, sol bir partiden aday oldu. Türkçe kullanımına özen gösterdi. Sade Tekelioğlu’nun biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu ve kızından da bir torunu vardı.

+49 – KOPENHAG

HABERE YORUM KAT
1 Yorum