Gripten hızlı kurtulmak için 11 ipucu

Gripten hızlı kurtulmak için 11 ipucu

Gribi hızlı bir şekilde atlatmanın en iyi yolu dinlenmek ve susuz kalmamaktır. Ancak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç ipucu daha var.

Grip, influenza virüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Grip semptomları genellikle yaklaşık bir hafta sürer, ancak en şiddetli semptomlar iki ila üç gün boyunca ortaya çıkar. İyileştikten sonra bir hafta daha yorgunluk, halsizlik ve öksürük yaşamaya devam edebilirsiniz. Ancak bazı ipuçları gribi hızlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.

1.EVDE KALMAK

Vücudunuzun grip virüsüyle savaşmak için zamana ve enerjiye ihtiyacı vardır, bu da günlük rutininizin ikinci plana atılması gerektiği anlamına gelir.

Evde kalmak, iyileşmenize yardımcı olmasının yanı sıra, gribin etrafınızdaki kişilere bulaşmasını da engeller. Grip yaşlı yetişkinler ve küçük çocuklar için tehlikeli olabilir, bu nedenle bulaşıcıyken başkalarıyla temastan kaçınmanız ve yüzeyleri ve kişisel eşyalarınızı düzenli olarak dezenfekte etmeniz hayati önem taşır.

2.BOL SIVI TÜKETMEK

Gribin belirtilerinden biri terlemeye yol açabilen yüksek ateştir. Ayrıca kusma veya ishal nöbetleriyle de karşı karşıya olabilirsiniz. Vücudunuzun kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bol miktarda sıvıya ihtiyacı vardır.

Bu durumda su en iyi çözümdür. Ayrıca bitkisel çaylar veya ballı çay da içebilirsiniz. Ancak her zaman alkol ve kafeinden kaçınmalısınız.

3.MÜMKÜN OLDUĞUNCA UYUMAK

Griple savaşırken vücudunuzun en iyi ilacı uykudur. Her zamankinden daha erken yatın ve uyuyun. Vücudunuzun iyileşmesi için daha fazla zaman tanımak için gün içinde de kestirebilirsiniz.

Dinlenme ve uyku aynı zamanda zatürre gibi ciddi grip komplikasyonları riskinizi de azaltır.

4.BURUN TIKANIKLIĞINI GİDERMEK

Burun tıkanıklığı ve öksürük uyumanızı zorlaştırabilir. Daha kolay nefes almak ve daha iyi bir gece uykusu çekmek için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Başınızı desteklemek ve sinüs basıncını hafifletmek için ekstra yastık kullanın.

Yatmadan önce sıcak bir duş alabilirsiniz.

Odanızda buhar makinesi çalıştırabilirsiniz.

5.SAĞLIKLI YİYECEKLER TÜKETMEK

Taze meyve ve sebzeler, virüsle savaşırken bağışıklık sisteminizi güçlendiren önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar.

İştahınız pek olmayabilir ancak gücünüzü korumak için düzenli yemek yemeniz yine de önemlidir.

6.ODANIN HAVASINI NEMLENDİRMEK

Kuru hava semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Bir buharlaştırıcı veya nemlendirici havaya nem katar ve tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Piyasada birçok çeşit nemlendirici ve buharlaştırıcı bulunmaktadır. Bunlar yerel büyük mağazalarda ve eczanenizde veya internette makul bir fiyata kolayca bulunabilir.

7.DOĞRU İLACI KULLANMAK

Yerel eczanenizin soğuk algınlığı ve grip reyonu büyük olasılıkla yüzlerce farklı seçenekle doludur. Bazı ilaçlar burun tıkanıklığı gibi spesifik semptomları tedavi etmek için kullanılırken, diğerleri aynı anda birçok grip semptomunu tedavi eder.

Ağrı kesiciler ateşi, baş ağrısını ve vücut ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Her ilaç türü için doğru dozu öğrenmek ve ilaçları yanlışlıkla birleştirmediğinizden emin olmak için ürünün etiketini okuduğunuzdan emin olun.

8.BAL TÜKETMEK

Bal, boğaz ağrısını veya öksürüğü yatıştırmak için oldukça yaygın bir doğal ilaçtır. Balı çayla karıştırmak, grip semptomlarınızı tedavi ederken aynı zamanda susuz kalmanızı önlemenin harika bir yoludur.

Bir çalışmada araştırmacılar, üst solunum yolu enfeksiyonu olan 2 ila 18 yaş arası çocuklarda bir doz balın gece öksürüğünü kontrol etmede yaygın öksürük bastırıcılardan daha etkili olduğunu buldu.

Ancak 1 yaşından küçük çocuklar için bal tüketilmesi önerilmiyor.

9.ANTİVİRAL İLAÇ KONUSUNDA DOKTORA DANIŞMAK

Antiviral ilaçlar yalnızca reçeteyle satılır, bu nedenle önce bir doktora görünmelisiniz. Bu ilaçlar genellikle gribe bağlı komplikasyon gelişme riski yüksek olan kişiler için ayrılmıştır.

Bu ilaçlar virüsün büyümesini ve çoğalmasını engeller. Belirtiler ortaya çıktıktan sonraki 48 saat içinde alırsanız en iyi sonucu verirler.

Semptomların başlangıcından sonraki iki gün içinde antiviral ilaçların alınması hem gribin süresini hem de semptomların şiddetini yaklaşık bir gün azaltabilir.

10.GRİP AŞISI OLMAK

Yıllık grip aşısı, bilim adamlarının bir sonraki grip sezonunda hangi grip türünün baskın olacağına dair tahminlerine dayanarak üretiliyor.

Artık çok geç olduğunu veya bir mevsimde tekrar gribe yakalanamayacağınızı düşünebilirsiniz, ancak bu yine de bir olasılık. Bu nedenle aşı yaptırarak kendinizi korumak iyi bir fikirdir.

11.OLUMLU KALMAK

Duygularımızın ve tutumlarımızın fiziksel olarak nasıl hissettiğimizi ne kadar etkilediğini sıklıkla unutuyoruz. Olumlu düşüncelerle tıkalı burnunuzu açamayabilir veya ateşinizi düşüremeyebilirsiniz, ancak hastalığınız sırasında olumlu bir tutum sergilemek genel iyileşmenize yardımcı olabilir.

Gripten kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey uyumak, dinlenmek ve bol miktarda sıvı içmektir. Grip belirtilerinizi erken fark ederseniz ve ciddi komplikasyon riskiyle karşı karşıyaysanız belirtilerinizin süresini kısaltmaya yardımcı olacak antiviral ilaçları deneyebilirsiniz.

Grip semptomlarının çoğu bir ila iki hafta içinde düzelir. Grip semptomlarınız iyileşmeye başlarsa ve ardından hızla kötüleşirse veya iki hafta sonra geçmezse doktorunuzla iletişime geçin.

ARTI49

HABERE YORUM KAT