Grip şüphesiyle doktora gitti, burnunu kaybetti! Tıp dünyası şaşkın...

Grip şüphesiyle doktora gitti, burnunu kaybetti! Tıp dünyası şaşkın...

ABD'nin Florida eyalaetinde yaşayan 31 yaşındaki Brandon Boothby, milyonda sadece 2 kişide görülen bir hastalığa yakalandı. Vücuduna zararsız patojenlere ve bakterilere karşı savunmasız bırakan bir hastalık teşhisi konulan adam, burnunu kaybetti.

Florida'da yaşayan 31 yaşındaki itfaiyeci Brandon Boothby, 2 milyonda bir görülen nadir bir hastalığa yakalandı. The Sun'ın haberine göre, Boothby, grip olduktan sonra vücudunu zararsız patojenlere ve bakterilere karşı savunmasız bırakan bir hastalık teşhisi koyuldu.

APLASTİK ANEMİ

Bu hastalık genç adamın burnuna mal oldu. Boothby, grip benzeri semptomlar geliştikten sonra yaşadığı rahatsızlığın ciddiyetini fark etti. Burnundaki enfeksiyon, hızla yayılarak genç itfaiyecinin vücudunu zayıf düşürdü. Mantar enfeksiyonu, dokularını yiyerek ölümcül bir hal aldı ve Boothby, acil servise götürülerek ciddi aplastik anemi teşhisi konuldu.

Aplastik anemi, vücudun yeni kan hücreleri üretmeyi durdurduğu nadir bir hastalık. Brandon için hayat olacak kemik iliği nakli bulma çabası başladı. Ancak, nakil sonrasında sağlıklı kabul edilen donörün vücudu tarafından gelişen 'graft-versus-host' sendromu, yeni bir mücadeleyi beraberinde getirdi.

Boothby, hastalığın neden olduğu egzama benzeri semptomlar ve organ sistemlerinde iltihaplanma ile başa çıkmak zorunda kaldı. Bu durum, kolostomi (kalın bağırsağın karın yüzeyine getirilmesi işlemi) riskini de beraberinde getirdi.

Brandon, hastalığın etkilerini şu sözlerle anlattı: "Bu otoimmün hastalık, zararsız patojenlere karşı inanılmaz derecede savunmasız bırakır. Burnumdaki mantar enfeksiyonu, dokularımı yemeye başladı; tamamen alınmasaydı, gözlerime ve beynime ulaşacaktı."

Boothby şöyle devam etti:

"Burnumda mantar enfeksiyonu oluştuğunda, dokuları yemeye, öldürmeye ve daha da ilerlemeye başladı; eğer tamamen alınmamış olsaydı, birkaç hafta içinde gözlerime, bir ay içinde de beynime ulaşacaktı."

Brandon, yaşadığı süreci doktorlarının yardımıyla atlattı ve şu anda iyileşme sürecini sürdürüyor. Ancak, hastalığın yarattığı ciddi zorluklar ve tedavi, genç adamın güçlü bir iradeyle başa çıkmasını gerektirdi.

3.jpg

HABERE YORUM KAT