• BIST 95.953
 • Altın 238,708
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • Berlin 14 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 6 °C

"Gribal enfeksiyon, kalp krizini tetikliyor"

"Gribal enfeksiyon, kalp krizini tetikliyor"
ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar...

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Sevimli, gribal enfeksiyonun getirmiş olduğu vücut üzerindeki etkilerin kalp krizini tetiklediğini, o yüzden kardiyovasküler hastalarının mutlaka grip aşısı olması gerektiğini söyledi.

Sevimli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yakutiye Araştırma Hastanesi Kalp Merkezi'ne günlük 250-300 civarında hastanın müracaat ettiğini belirterek, teknolojik imkanları kullanarak, hastalara en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını vurguladı.

Kalp krizinin bazı önemli belirtileri olduğuna dikkati çeken Sevimli, "Hasta göğüs ağrısıyla geliyor. Bu şekilde müracaat edenlerin çoğu kalple alakalı değil. Bunun ayırt edilmesi gerekiyor ama hastanın kendi kararıyla ayırt etmesi mümkün değil" ifadesini kullandı.

Sevimli, kalp ağrılarının belirli özelliklere sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Egzersizle eforla birlikte gelen merdiven çıkarken, hızlı yürürken, istirahat edince de kaybolan ağrıların kalple ilgili olmama olasılığı yüksek. Kalp krizleri biraz daha farklı, daha çok akut başlangıçlardır. Ortada hiçbir bulgu yokken başlıyor. Bunlarda tablo daha gürültülü. Hastada çok şiddetli soğuk terlemenin eşlik ettiği, dayanılmaz bir göğüs ağrısı. Özellikle şöyle bir yanlış algı var. Hastalar arasında, 'sol kolum uyuşuyor, ağrıyor' derler. Kalp ağrısının tipik yerleşimi, göğsün orta bölgesindedir."

Prof. Dr. Sevimli, mideyle çene arasındaki herhangi bir bölgede iki kolda dahil olmak üzere ağrı olabileceğini dile getirdi.

Fakat hastanın bunu en iyi algılayacağı durumun, göğsün ortasında bir ağrı, baskı, sıkıştırma ya da göğsün üzerine birisi oturmuş gibi oluşacağını anlatan Sevimli, "Bu belirtiler varsa kalp krizi geçirme olasılığı yüksek" dedi.

- "Kalp hastalarına mutlaka grip aşısını öneriyoruz"

Sevimli, kalp ve damar hastalarının tedavilerini aksatmadan devam ettirmesi gerektiğinin altını çizerek, özellikle bu aylarda viral enfeksiyonlara eğilimin arttığını ve hastalar üzerinde çok ciddi olumsuz etkilere sahip olduğuna işaret etti.

Kardiyovasküler hastalara mevsimsel olarak mutlaka grip aşısı yaptırmalarını tavsiye eden Sevimli, özellikle bu aylarda, önceden tedbirlerini almalarını ve aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Bazı aşıların yapıldıktan belirli bir süre sonra etkisini gösterdiğini anlatan Sevimli, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kalp hastalarına mutlaka grip aşısını öneriyoruz. Özellikle yaşlı hastalara, kalp hastalığı varsa şeker hastalığı varsa yüksek tansiyon varsa akciğer problemi varsa mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır. İyice soğuk dönemlerden önce bu tedbiri alması gerekiyor. Viral ve gribal enfeksiyonun getirmiş olduğu vücut üzerindeki etkiler kalp hastalıklarını tetikler. İlaçlarını düzenli kullanan, hiçbir şikayeti olmayan bir hasta gribal bir enfeksiyon sonrası kalp hastalıklarından dolayı şikayetleri ileri derecede artabilir, hastaneye yatıracak pozisyona getirebilir. Onun için mutlaka enfeksiyonlardan korunmaları gerekiyor."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05