Greenpeace Alman meclis binasında eylemde, rüzgâr enerjisi üreticileri dertli

Greenpeace Alman meclis binasında eylemde, rüzgâr enerjisi üreticileri dertli

Çevrecilerin fosil enerjiyle mücadelesinden Federal Meclis binası da payını alıyor. Rüzgâr santralarının üretiminde ise rekora gidildiği, ama devletin buna paralel adımlar atmadığı ileri sürülüyor.

Federal Almanya'nın kömür yakarak elektrik üretmesini protesto eden çevre örgütü Greenpeace üyeleri, Federal Meclis (Bundestag) çatısında eylem yaptı. 

Yaklaşık 10 Greenpeace aktivisti, Berlin'deki Bundestag çatısından aşağıya doğru iplerle salınarak, “Kömürsüz bir gelecek” yazılı pankartı açtı. Bu arada, fosil enerjiyle mücadele yeni boyutlar kazanırken, Alman teknolojisini kanatlandıracağı ileri sürülen rüzgâr santrallarındaki üretimin yeterince değerlendirilemediği ileri sürüldü.

Çevrecilerin “Bundestag eylemi”, itfaiye erleri ve polisin Greenpeace üyelerine müdahalesiyle olaysız sona erdi. Mecliste kabul edilen yasaya göre, Almanya'da 2038'den sonra kömürle çalışan termik santraller kapanmaya başlayacak. Greenpeace ise yasadaki bu tarihi geç bularak, Almanya'da kömür kullanımının yasaklanmasının 2030'a çekilmesini istiyor. 

RÜZGÂR ENERJİSİ SORUNU

Öte yandan temiz elektrik üretiminde istenen sonucun bir türlü alınamamasında Alman siyaset sınıfının engelleyici bir rolü olduğu, gerekli ek yatırımların ihmal edildiği, onayların geciktirildiği ileri sürüldü.

Almanya'da rüzgâr enerjisinden üretilen “temiz elektrikte” rekorlar kırılırken, ek yapıların ve resmi kurumlardan alınacak onayların bu hıza paralel hareketlenemediği kaydedildi. Alman Makine ve Teçhizat Yapımı Birliği (VDMA) bünyesinde yapılan yeni açıklamalarda, temiz enerji üretiminde rekora gidildiği, ama bu üretimin değerlendirilemediği bildirildi. Yılın ilk yarısında rüzgâr santrallarından üretilen temiz elektrik miktarının 73 milyar kilovatsaati bulduğu, ancak bunu destekleyecek ek yatırımlar yapılmadığı ve gerekli onaylar verilmediği için bu enerjinin şebekeye layıkıyla dahil edilemediği savunuldu.  

Federal Rüzgar Enerjisi Başkanı Hermann Albers, yılın ilk 5 ayında sadece 513 megavat elektriğin şebekeye bağlanabildiğini, onay verilen miktarın da 878 megavatta kaldığını belirtti. Albers, çeşitli rakamlar vererek, rüzgârla üretilen enerji kapasitesinin değerlendirilmemesinin olumsuz sonuçlarından yakındı. Albers, siyasetin engelleyici değil destekleyici tutum almasını isterken, “ancak o zaman” rüzgâr enerjisinin Alman enerji ekonomisinin taşıyıcı kolonu olarak hak ettiği yeri alacağını bildirdi. 

Alman Makine ve Teçhizat Birliği bünyesindeki uzman kurum VDMA Power Systems adına Matthias Zelinger de, halen liderler grubunda bulunan Almanya'nın, sanayinin taleplerine ve iklim siyasetinin hedeflerine uygun adımlar atmazsa bu gruptan düşme tehdidi altında olduğunu hatırlattı.  Zelinger, “Almanya rüzgâr enerjisinde teknoloji üretebilen bir merkez, buranın çekiciliği bu gidişle yok olabilir. Bu da çalışan insan sayısının ve ihracat şansının tehlikeye düşmesidir” diye konuştu.

Büyük bir daralma yaşayan Avrupa'nın en büyük ekonomisinde temiz enerji sorununun giderek derinleştiği, yeni adımlar atılması gerektiği belirtiliyor.  

+49-BERLİN

 

HABERE YORUM KAT