Göze çarpmayan yeni yöntem: Hırsızlar araba çalmak için artık bu yöntemi kullanıyor

Göze çarpmayan yeni yöntem: Hırsızlar araba çalmak için artık bu yöntemi kullanıyor

Kapıyı kırarak açmak, ön camı kırmak... Araba hırsızlığı eskiden böyle görünürdü. Suçlular artık çok daha göze çarpmayan yöntemler kullanıyor.

Her şey ön tampondaki hasar ve kopan parçalarla başladı, ardından farlar çalışmayı durdurdu ve etrafındaki boya çizildi. Ve bir gün Toyota RAV4 ortadan kayboldu, yani çalındı. Londra'da olan da buydu. Siber güvenlik araştırmacısı Ian Tabor, klasik hırsızlığı yeni yazılım hileleriyle birleştiren ve en kötü durumda sadece iki dakika süren yeni bir hırsızlık dolandırıcılığının kurbanı oldu.

Klasik kapı ya da pencere kırma yöntemlerinin aksine, bu yöntem daha az görünür iz bırakıyor. Ve karmaşık bilgisayar korsanlığı yöntemlerinin aksine, modern otomobilleri alt etmek için yazılım uzmanlarına ihtiyaç yok...

ARACI KANDIRIYORLAR

Hırsızlar arabanın farlarını bir erişim noktası olarak kullanıyor. Ian Tabor'un yaşadığı olayda görüldüğü gibi, dışarıdan nispeten kolay bir şekilde çıkarılabilirler. Bu sayede hırsızlar CAN veri yoluna (Kontrolör Alan Ağı) erişebiliyor. Bu sistem, motor ya da vites kutusu gibi araçtaki çeşitli kontrol üniteleri arasındaki iletişimi sağlıyor.

Arayüz üzerinden otomobilin kontrolü ele geçirilebilir: Bu, darknet üzerinden satın alınabilen özel olarak programlanmış bir cihaz aracılığıyla çalışıyor. Bazen, klasik Nokia 3310 cep telefonunun dış kasasına veya bir Bluetooth hoparlör kutusuna bile gizlice yerleştirilebilir.

Bir kez bağlandıktan sonra araca sinyaller gönderilebilir. Teknik terimlerle buna CAN veri yolu enjeksiyonu denir. Her şey çalışırsa, hırsızlar artık immobilizeri devre dışı bırakabilir, kapıların kilidini açabilir veya anahtarsız çalıştırma özelliğine sahip arabaları anahtarın yakında olduğunu düşünmeleri için kandırabilir.

FARKLI ŞEKİLDE TAKILMALI

Canbis Labs'ten uzman Ken Tindell'in Motherboard dergisine söylediği gibi, otomobil üreticilerinin harekete geçmesi gerekiyor; kontrol ünitelerinin daha iyi şifrelenmesi ya da yuvaların farklı şekilde takılması gerekiyor.

Bir araç sahibi olarak kendinizi ancak bu yöntemlerle koruyabilirsiniz:

- Aracınızı sadece kalabalık ve iyi aydınlatılmış yerlere, hatta geceleri park edin. Bu şekilde aracınıza yönelik herhangi bir saldırı daha çabuk fark edilir.

- Aracınızı park pençesi, vites kolundaki kilit veya direksiyon simidi pençesi gibi ek mekanik yöntemlerle emniyete alın. Bunlar da kırılabilir, ancak burada zaman faktörü devreye girer: Araba hırsızları bu iş için ortalama olarak birkaç dakikadan fazla zaman harcamazlar. Yakalanma riski her ilave dakika ile birlikte artar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT