Gözaltına alındılar: Irkçı tehdit mektuplarını o çift mi gönderdi?

Gözaltına alındılar: Irkçı tehdit mektuplarını o çift mi gönderdi?

Almanya’da siyasetçilere, gazetecilere, sanatçılara ve hukukçulara ırkçı tehdit mektuplarıyla ilgili olarak bir çift geçen cuma günü gözaltına alındı. Fakat kanıt yetersizliğinden serbest bırakıldı.

NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarına ilişkin ipuçları, dikkatleri Bavyera Eyaleti’ndeki Landshut kentinde yaşayan eski bir polis memuruna çekti. Frankfurt Savcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eski polis memurunun evinde arama yapıldı ve iki kişi gözaltına alındı. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre, geçmişte aşırı sağcı suçlara adı karışmış ve  Bavyera Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmış 63 yaşındaki eski polis memuru ile 55 yaşındaki eşi gözaltına alındı. 

Savcılık söz konusu çiftin milletvekilleri başta olmak üzere diğer kişilere hakaret, tehdit ve halkı kışkırtan içerikte tehdit mektupları göndermekle suçlandıklarını, ancak tutuklamak için gereken koşullar yerine gelmediğinden serbest bırakıldıklarını bildirdi. 

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth’un “NSU 2.0” imzalı 69 ırkçı tehdit mektubu bulunduğunu açıklamasının üzerinden bir hafta bile geçmeden, Birlik’90 / Yeşiller partili Başkan Belit Onay ve ailesine yönelik ırkçı tehdit e-postası ortaya çıkmıştı. Onay’ın yanı sıra  NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplar federal milletvekili Filiz Polat’a ve meclis grubu arkadaşları Anton Hofreiter ile Renate Künast’a da gönderilmişti. Tehdit mektubu gönderilenler arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth, Sol Parti Hessen Eyalet Meclisi Grup Başkanı Janine Wissler, Sol Parti milletvekili Martina Renner, NSU davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız ve Türk kökenli kabare sanatçısı İdil Baydar da bulunuyor. 

İçişleri Bakanı Beuth, Hessen Eyaleti Kriminal Dairesi’nin (LKA) verdiği bilgiler ışığında NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarının 8 eyalette 27 kişi ve kuruluşa gönderildiğini duyurmuştu. 

+49 – LANDSHUT 

FOTO: Arne Dedert/DPA 

HABERE YORUM KAT