Gökyüzünde görülen "ateş topu" Almanları merakta bırakmıştı: Astronomi uzmanından açıklama geldi

Gökyüzünde görülen "ateş topu" Almanları merakta bırakmıştı: Astronomi uzmanından açıklama geldi

Astronomi Uzmanı Helmut Hornung, cumartesi günü Almanya'nın farklı bölgelerinden gökyüzünde görülen "ateş topunun" ne olduğunu açıkladı.

Alman Astronomi Uzmanı Helmut Hornung, Cumartesi günü gökyüzünde görülen ve halk arasında "ateş topu" olarak adlandırılan ışıklı fenomen süzülmesine dair açıklamada bulundu.

Süzülmeye, atmosfere yüksek hızla giren kozmik bir parçanın neden olduğunu belirten Astronomi Uzmanı, kaymanın ardından Bavyera'da kozmik parçaya ait bazı kalıntıların bulunabileceğini dile getirdi.

Alman basınına konuşan Hornung, şunları söyledi:

- "Dünya uzaydan bir ziyaret aldı, çünkü saat 17.29'daki ışıklı fenomenin arkasında atmosfere yüksek hızla giren kozmik bir parça vardı. Birkaç saniye süren uçuşu sırasında, göktaşı olarak adlandırılan bu parça havanın parlamasına ve gökkubbede bir ışık izi oluşmasına neden oldu. Kozmik parçacıklar genellikle yalnızca toz taneleri büyüklüğündedir. Gökyüzünde parlak ateş topları ya da bolidler olarak görünen cisimlerin çapları birkaç santimetredir. Bazıları daha da büyüktür."

ATEŞ TOPU DÜNYA'YA ÇARPTI MI

- "Her halükarda, Cumartesi günkü ateş topunun izi, parçanın sonunda parçalandığını, yani dağıldığını gösterdi. Tek tek enkaz parçaları yere düşmüş olabilir. Uzmanlar bu tür meteorların şu anda Bavyera'da bir yerlerde bulunmasının bile mümkün olduğunu düşünüyor. Uzmanlar şu anda gözlem verilerini analiz ediyor. Aralarında Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan'ın da bulunduğu 340'tan fazla görgü tanığı raporu var. Avrupa Allsky 7 ağına ait video kameralardan alınan görüntüler de çok değerli."

ARTI49

HABERE YORUM KAT