Gizemli evi görmek isteyenler 35.000 dolar ödedi

Gizemli evi görmek isteyenler 35.000 dolar ödedi

Bill Gates ve Melinda Gates'in boşanma kararlarıyla gündemden düşmeyen çift bu kez gündeme gelen bir diğer konu ise 131 milyon dolarlık evi kimin alacağı oldu.

Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates ile eşi Melinda Gates'in boşanma kararı aldıklarını açıklamalarının üzerinden bir hafta geçti ancak konu halen gündemden düşmüş değil. Hürriyet'in haberine göre;  Boşanmanın çiftin hayır işlerine, finans dünyasına, teknolojiye ve küresel sağlık projelerine nasıl etki edeceğine dair, çok çeşitli yorumlar geliyor.

Ancak Gates çiftinin Seattle'daki komşularının merak ettiği bir başka konu var? Çiftin Washington Gölü kıyısındaki malikanesinin akıbeti ne olacak? Değerinin 131 milyon dolardan fazla olduğu söylenen bu evin içinin fotoğrafını bugüne kadar gören olmadı. Ancak yerel basında boşanmanın ardından malikanenin el değiştirebileceği ve bu sayede Gates'ler ve yakın çevrelerindeki kişiler dışında insanların da evin içini görebileceği yorumları yapılıyor.
Washington eyaletinin Medina şehrinde bulunan malikane 90'lı yıllardan beri Amerikalıların merak konusu. Yaklaşık 6132 metrekarelik bir alanı kaplayan malikanenin içinde yok yok.

90'lı yıllarda ABD basınında New York Times, U.S. News and World Report gibi kaynaklarda yayımlanan haberlere göre, malikanenin bütün araziyi kapsayan bir özel server sistemi, su altı müzik sistemine sahip 18 metrelik bir yüzme havuzu, 230 metrekarelik bölgedeki bir dağın zirvesinden çıkarılan taşlarla döşenmiş bir spor salonu, 93 metrekarelik bir yemek odası, kubbeli mimarisiyle özel bir kütüphanesi, özel bir spa'sı, 18 metrelik bir havuzlu spor salonu, bir trampolin odası ve alabalık, somon gibi balıkların yüzdüğü özel bir deresi bulunuyor.

Söz konusu haberlerde evin çatısının paslanmaz çelikten yapıldığı üzerinin özel çimlerle kaplı olduğu da belirtiliyor. 7 yatak odalı malikanede toplam 24 banyo bulunuyor. Bütün odalardaki aydınlatma, ses ve sıcaklık kontrolleri dokunmatik yüzeylerle kontrol ediliyor. Odalardaki elektrik prizleri ve diğer girişler gözün göremeyeceği yerlerde saklanıyor.

1995'te evin özelliklerini New York Times için kaleme alan Timothy Egan, "Batman görse yüzü kızarırdı" yorumunu yapıyor. Bununla birlikte Egan, evde gereksiz gösterişten uzak durulduğunu belirterek, malikaneyi "Kuzeybatı Pasifik mimarisinin mutlak ifadesi" olarak değerlendiren bir uzmanın görüşüne yer veriyor.
İlk inşa edildiği yıllarda "Gates" isimli biyografinin yazarları Stephen Manes ve Paul Andrews'un "bir sanal Xanadu" benzetmesi üzerine, malikanenin adı "Xanadu 2.0" olarak kaldı.

Bu isim iki göndermeyi bir arada barındırıyor. Xanadu kelimesi "Citizen Kane" filminde Orson Welles'in canlandırdığı zengin iş adamı Charles Foster Kane'in evinin ismi. Çok güzel, egzotik, lüks yerler için kullanılan Xanadu benzetmesinin kaynağı ise Kubilay Han imparatorluğunun yazlık başkenti olan Şangdu şehri. Şair Samuel Taylor Coleridge'in "Kubla Khan" (Kubilay Han) şiirinde kullandığı Xanadu kelimesi dile buradan yerleşmiş.
2.0 ise Gates'in teknolojik inovasyonlarına yapılmış bir gönderme. Bir ürünün, fikrin, hizmetin orijinalinden sonraki daha gelişmiş ikinci versiyonu 2.0 kısaltmasıyla ifade ediliyor.

 

TechCrunch'a göre, göl kıyısındaki evin içi yıllar boyunca o kadar gizli tutuldu ki, insanlar burayı görmek için büyük paralar ödemeye razı olacak hale geldi. Bir hayır kuruluşuna para toplamak üzere birkaç yıl üst üste Xanadu 2.0 ziyareti açık artırmaları yapıldı. Bu açık artırmalarda önerilen en yüksek bedel, 2008'de 8.600 dolar, 2009'da ise 35.000 dolar oldu. (Bu meblağları Microsoft CIO'su Tony Scott bir sunumda açıklamıştı.)
 

HABERE YORUM KAT