Gezici Konsolosluk hizmetiyle ilgili yeni gelişme

Gezici Konsolosluk hizmetiyle ilgili yeni gelişme

Pandemi süresinde pasaport işlemlerlerinin daha kolay halledilmesi için kurulan gezici konsolosluk hizmetinin süresi uzatıldı.

Frankfurt Başkonsolosluğu, pandemi sürecinde pasaport uzatmak için 200 kilometre uzaklıktaki Frankfurt’a gitmekte zorlanan vatandaşlara iki günlük uygulama ile rahat bir nefes aldırdı.

Hürriyet Avrupa'dan Kazım Doğan'ın haberine göre; Kassel’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarının uzatılması için 6 Haziran’da düzenlenen gezici konsolosluk düzenlenmesi, Kassel ve çevresinde yaşayanları memnun etti. Frankfurt Başkonsolosluğu, 6 Haziran’da Kassel Calden Havalimanı yakınındaki Platinsaal’da gerçektirilen ‘Gezici Konsolosluk’ ile Kuzey Hessen bölgesinde ikamet eden vatandaşlara hizmet verdi. Kassel’de ‘Gezici Konsolosluk’ uygulamasının 20 Haziran’da tekrarlanacağı kaydedildi.

Almanya’da konsolosluk kurma gibi ‘Gezici Konsolosluk’ hizmeti verilebilmesi için Alman makamlarından izin alınması gerekiyor. İzin alma süreci zaman alabiliyor. ‘Gezici Konsolosluk’ işlemi pandemi koşullarına uygun olmasına büyük özen gösterildi. Uygulamanın yapıldığı salona araçlarıyla gelen vatandaşlar park sorunu yaşamadı. Türk makamlarının Kassel Calden’de ‘Gezici Konsolosluk’ hizmeti verilebilmesi için Alman makamlarıyla iki aydır temasta olduğu, ancak iznin geçen hafta çıktığı öğrenildi. Bürokratik işlemlerin uzamasının uygulama için daha çok kesime duyuru yapılmasını engellediği belirtildi. Geçici uygulamanın ilk günde sistemin alt yapısı test edilirken, ikinci günün sonunda yaklaşık 300 vatandaşın hizmet alması öngörülüyor.

 

HABERE YORUM KAT