Gazeteci Sadi Tekelioğlu sonsuzluğa yarın Kopenhag Kocatepe Camisi’nden uğurlanıyor

Gazeteci Sadi Tekelioğlu sonsuzluğa yarın Kopenhag Kocatepe Camisi’nden uğurlanıyor

Avrupa’daki Türkçe medyada uzun yıllar görev yapan gazeteci Sadi Tekelioğlu yarın, 19 Ağustos çarşamba günü Kopenhag Kocatepe Camisi’nde öğle namazından sonra saat 14’de Vestre Kirkegaard Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Danimarka Temsilciliği de yapmış olan ve 1987 yılında geldiği Danimarka’da uzun yıllar gazeteci olarak yaşamını sürdüren 59 yaşındaki Sadi Tekelioğlu yarın toprağa veriliyor. 

ATGB’nin web sitesi www.atgb-press.eu’da yer alan bilgiye göre, defin töreni ardından Kocatepe Camisi bünyesinde Tekelioğlu için Kur’an okunup yemek ikram edilecek. Cenaze töreninin düzenlenmesinde yer alan yakın arkadaşı gazeteci İrfan Kurtulmuş, ailenin ve arkadaşlarının, törene katılacakların sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uymalarını istediklerini bildirdi. 

EN SON BAŞAKŞEHİR EKİBİNE TERCÜMANLIK YAPTI

Medipol Başakşehir, UEFA Avrupa Ligi son 16 turu rövanş maçında 5 Ağustos çarşamba akşamı Kopenhag'a konuk olmuştu. Sadi Tekelioğlu işte o karşılaşmada ekibe tercümanlık yapmıştı. 

Sadi Tekelioğlu geçirdiği kalp krizi sonucu 59 yaşında hayata veda etti.

Gazeteci Sadi Tekelioğlu’na ulaşamayan yakın dostu  Milliyet Gazetesi Danimarka ve İskandinavya Temsilcisi İrfan Kurtulmuş geçen perşembe günü kapının açılmaması üzerine, Tekelioğlu’nun çocuklarını ve eski eşini durumdan haberdar etti. 

YAKIN ARKADAŞI İRFAN KURTULMUŞ VE AİLESİ BULDU

Tekelioğlu’nun, Kopenhag’ın Hellerup semtinde yaşadığı eve  kızı ve eski eşi, yedek anahtarla girdi. Kurtulmuş, kızı Nilüfer, damadı Morten ve eski eşi Mie evde Sadi Tekelioğlu’nun cansız bedeniyle karşılaştı. Tekelioğlu’nun cansız bedeni olay yerine çağrılan ambulansla Rigshosipatelet Kraliyet Hastanesi morguna kaldırıldı.   

GAZETECİ, OYUNCU, SİYASETÇİ

Sadi Tekelioğlu, gazeteciliğinin yanısıra, çevirmen, yazar, eğitmen ile birçok Danimarka dizi filmlerinde karakter rollerde yer almış, kısa bir süre önce önümüzdeki yıl gösterime girecek bir televizyon dizisinde imam rolünü oynamıştı.

Tekelioğlu, Sabah ve Cumhuriyet gibi ulusal gazetelere muhabirlik yaptı, yazı yazdı. Bulunduğu ülkedeki sorunlara duyarsız kalmadı, siyasete atıldı Sol Parti’den aday oldu. Türkçe kullanımına özen gösterdi, göstermeyenleri “Dilini Eşek Arısı Soksun” grubunda iğneledi. 

Sade Tekelioğlu’nun biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu ve kızından da bir torunu vardı.

+49 – KOPENHAG

HABERE YORUM KAT