G7'den İsrail-Filistin çatışmasında ''esir'' çağrısı

G7'den İsrail-Filistin çatışmasında ''esir'' çağrısı

G7'den İsrail-Filistin çatışmasındaki tüm esirlerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, İsrail-Filistin çatışmasındaki bütün esirlerin serbest bırakılması ve tüm yabancı uyrukluların bölgeden tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının ortak açıklamasını yayımladı.

Açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasında bütün esirlerin serbest bırakılması ve tüm yabancı uyrukluların bölgeden tahliye edilmesi için çağrıda bulunuldu.

"İnsani ara"nın tüm esirlerin serbest bırakılması için önemli bir adım olduğu belirtilen açıklamada, insani aranın sağlanması için gösterdikleri çabadan dolayı Katar ve Mısır'a teşekkür edildi.

Açıklamada, bölgeye gönderilen yardımların artırılması için "insani ara"nın uzatılmasına verilen destek yinelenirken, sivillere gıda, su, yakıt ve tıbbi malzeme de dahil olmak üzere insani yardımın sağlanması için gerekli çabanın gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım'da, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara"nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

HABERE YORUM KAT