Fransız dergisinden imalı yorum: Libya'da dürüst oynayan tek kişi kim?

Fransız dergisinden imalı yorum: Libya'da dürüst oynayan tek kişi kim?

Fransız dergisi Le Canard Enchaine, bazı Fransız diplomatların Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'da dürüst oyun oynayan tek kişi olduğu görüşünü paylaştığını yazdı.

Fransız mizah dergisi Le Canard Enchaine, “Libya'da sadece Türkiye dürüst oyun oynuyor” başlığı altında, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un “Türkiye'nin Libya'da tehlikeli oyun oynadığı" sözlerine karşılık bazı Fransız diplomatların "Erdoğan jeopolitik, askeri, petrol ve doğal gaz hedeflerini gizlemeden dürüst oyun oynayan tek kişi. Bu Akdeniz, Libya ve Kıbrıs için de geçerli” görüşünü paylaştı. 

Haberde, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Fransa'nın desteğine güvendiği ifade edildi. 

Haberde, Libya hükümetinin, Türkiye'nin müdahalesi sayesinde Hafter'i yendiği vurgulandı. Haberde, Libya hükümetinin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Libya'ya yönelik askeri müdahale tehdidi içeren beyanlarını Libya'nın içişlerine karışma ve “savaş ilanı” olarak gördüğü hatırlatıldı. 

+49 - PARİS

HABERE YORUM KAT