Fransa’da sokağa çıkma yasağı başladı: Eylemler gecikmedi

Fransa’da sokağa çıkma yasağı başladı: Eylemler gecikmedi

Fransa’da koronavirüs salgınında günlük vaka sayısının artmasından dolayı kararlaştırılan sokağa çıkma yasağına karşı göstericiler başkent Paris’te bir araya gelerek gösteri düzenledi

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında günlük vaka sayısının artmasından dolayı kararlaştırılan sokağa çıkma yasağının başlaması nedeniyle sokaklar boşaldı.

Başkent Paris’in gün boyunca kalabalık olan sokakları, yasağın başlama saatlerine yakın tenhalaşmaya başladı. Paris sakinleri, yasağın başladığı saat 21.00 itibarıyla evlerine dönmek için koşuşturdu. Yasağın başlamasının ardından, sokaklarda en çok evsizler, göçmenler ve temizlik görevlileri göze çarptı.

image001-2.jpg

Ancak eylemler de gecikmedi. Sokağa çıkma yasağına karşı göstericiler, başkent Paris’te bir araya gelerek gösteri düzenledi. Ellerinde meşaleler ve pankartlarla Paris sokaklarında yürüyen eylemcilerle zaman zaman polis arasında tartışmalar yaşandı. Gösterileri evlerinin pencersinden ve balkonundan izleyen halk ise eylemcileri alkışladı.

Öte yandan sokağa çıkma yasağına uyulması için, belediye güvenlik görevlilerinin yanı sıra hükümet 12 bin polis ve jandarma görevlendirdi.

image002.jpg

Covid-19 önlemleri kapsamında sokağa çıkmayı yasaklayan uygulama, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 4 hafta süreliğine yürürlüğe girdi.

Son açıklanan 32 bin 427 yeni vakayla, salgının başlangıcından bu yana Fransa ve Avrupa’da en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi. 90 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 33 bin 392’ye yükseldi. Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı ise yüzde 13,1’e ulaştı.

+49 – PARİS

HABERE YORUM KAT