Fransa’da salgın ihmale gelmiyor: Covid-19 vakalarında tehlikeli artış

Fransa’da salgın ihmale gelmiyor: Covid-19 vakalarında tehlikeli artış

Fransa’da koronavirüs vakaları son üç haftada yüzde 27 oranında bir artış gösterdi. “Önlem alışkanlıklarının” bırakılmaması istendi.

Fransa’da geçtiğimiz hafta Covid-19 vaka sayısının yüzde 27 artması, yetkilileri telaşlandırdı. Son üç haftada önce yüzde 13, ardından yüzde 21 artan vaka sayısı yüzde 27’ye ulaşınca, yetkililer önlemlere kesinlikle uyulması için çağrıda bulundu. Geçtiğimiz hafta 3 bin 589 yeni vaka tespit eden yetkililer, önlem alışkanlıklarının bırakılmasını virüsün yayılmasına neden olarak gösterdi. 

Son iki haftada test sayısını önce yüzde 3 ardından yüzde 14 artıran Fransız yetkili organları virüse karşı koruyucu kurallara uymaya devam etmek gerektiğini hatırlattı. İlk hastalık belirtisi görüldüğünde hemen test yaptırmaya davet eden yetkililer, bu testlerin her zamankinden daha önemli olduğunu vurguladı.

Test randevusu alanların bekleme sürecinde evinde karantinada kalması gerektiğini hatırlatan sağlık yetkilileri geçtiğimiz hafta 361 bin kişinin test edildiğini ve ülke çapında yaklaşık 200 virüs yayılma bölgesi bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan Fransa’da Covid-19’dan ölen sayısının 30 bin 182’ye ulaştığı açıklandı.

+49 – PARİS

HABERE YORUM KAT