Fransa'da mahkumu nakil aracından kaçırıp, polisleri öldürdüler

Fransa'da mahkumu nakil aracından kaçırıp, polisleri öldürdüler

Bir mahkum Fransa'nın kuzeyine nakledilecekti; ancak nakil aracı yolda birkaç kişiden oluşan bir ekip tarafından saldırıya uğradı. İki cezaevi görevlisi öldürüldü ve birkaç kişi de yaralandı. Saldırganlar gibi mahkum da kaçtı.

Fransa'nın kuzeyinde bir cezaevi kamyonuna düzenlenen silahlı saldırıda iki Fransız cezaevi görevlisi öldü, üç kişi de yaralandı. Polis kaynaklarına göre, memurlar Rouen'den Évreux'ye bir mahkum naklediyorlardı.

Minibüsün sabah saatlerinde Eure bölgesindeki bir gişede pusuya düşürüldüğü bildirildi. Karşılıklı ateş açıldı. Kuzey Fransa'nın Eure bölgesindeki saldırının ardından mahkum ve saldırganlar kaçtı. Yaralılardan birinin hayati tehlikesi bulunuyor."

"TÜM KAYNAKLAR SEFERBER EDİLDİ"

Saldırı, iki araç kullanan birkaç kişiden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Bu araçlardan biri saldırıdan kısa bir süre sonra yanmış olarak bulundu. Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti saldırının ardından bakanlığında bir kriz ekibi topladı. Dupond-Moretti X'te “Tüm düşüncelerim kurbanlar, aileleri ve meslektaşlarıyla birlikte” diye yazdı.

Olayın ardından Normandiya'da geniş çaplı bir polis operasyonu başlatıldı ve güvenlik güçleri bölgede arama yaptı. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, X'e yaptığı açıklamada “bu suçluları bulmak için” tüm kaynakların seferber edildiğini belirtti.

MACRON DUYURDU

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mahkum nakil aracına yapılan saldırının “hepimiz için bir şok” olduğunu açıkladı. Macron X'e yazdığı mesajda tüm Fransa'nın yaslıların, yaralıların ve meslektaşlarının yanında olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, “Bu suçun faillerini bulmak için her şey yapılıyor” diye ekledi.

Fransız günlük gazetesi Le Parisien'e göre kaçak, "La Mouche" (sinek) lakaplı 30 yaşındaki Mohamed A.. Polis kaynaklarına göre, ağır hırsızlık suçundan hüküm giymiş ve bir uyuşturucu çetesinin başı olduğuna inanılıyor. Ayrıca cinayete teşebbüsle de suçlanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT