Fransa’da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu başladı

Fransa’da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu başladı

Fransa’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan yeni önlemler, kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirdi.

Fransa’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemlere bir yenisi eklendi. Fransa Bilim Kurulu’nun önerisiyle Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz günlerde 1 Ağustos’ta başlayacağını duyurduğu kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu daha önce başladı. 

Başbakan Jean Castex, yaptığı açıklamada halka açık kapalı yerlerde maske takma zorunluluğunun 20 Temmuz itibarıyla başladığını duyururken, maske takmayanlara ise 135 avro para cezası uygulanacağını açıkladı. Yeni düzenleme ile tüm işyerlerinin girişlerine maske takma mecburiyetini belirten uyarı afişleri asıldı. Vatandaşların zorunlu olmadığı halde kapalı alanların haricinde de sokak ve caddelerde maske ile dolaştığı görüldü.

Maske takılmasının zorunlu olduğu yerlerin listesinde ise ibadethaneler, spor salonları, sinema, tiyatro, tren ve tren garları, metro ve metro istasyonları, otobüs, taksi, restoran, bar, kafe, huzurevleri, kuaför ve güzellik salonları, hastane, eczane, banka, AVM, market, manav, kasap, kuyumcu, otel, belediye, karakol, valilik, müze, sanat galerileri, terzi ve halka açık müşteri kabule eden tüm orta ve büyük işletmeler yer aldı.

+49 – PARİS

FOTO: İHA

HABERE YORUM KAT