Fransa’da bunama kâbusu: Her dört Fransız’dan biri yaşlılığında Alzheimer’e yakalanmaktan korkuyor

Fransa’da bunama kâbusu: Her dört Fransız’dan biri yaşlılığında Alzheimer’e yakalanmaktan korkuyor

Fransa’daki Mederic Alzheimer Vakfının, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yayımladığı araştırma, her 100 Fransa vatandaşından 28’inin yaşlanınca “Alzheimer” hastası olmaktan korktuğunu ortaya koydu.

Mederic Alzheimer Vakfının raporuna göre, nüfusu 65 milyonu geçen Fransa’da, en yaygın demans hastalığı olan alzheimer hastası 900 bin kişi bulunuyor. Ülkede, 2040 yılında 65 yaş üstü nüfusun sayısının 2,1 milyona yükseleceği, bununla birlikte alzheimer hastalarının sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Vakfın, yaşları 40-79 arasında değişen 6 bin 531 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, her 100 Fransız’dan 44’ünün etrafında bu hastalıktan etkilenen biri bulunuyor ve her 100 Fransız’dan 28’i, yaşı 80 olduğunda büyük ihtimalle alzheimer hastası olacağını düşünüyor.

Araştırmaya katılanlardan yüzde 84’ü, devletin, ailesinden alzheimer hastası olan yaşlılara bakan kişilere belli bir maddi destek sağlamasını istiyor.

Eğer eşleri hasta olursa ona yardım etmek için iş hayatını değiştireceklerin oranı yüzde 71 iken herhangi bir akrabası için bunu yapmaya gönüllü olanların oranı yüzde 46 olarak öne çıkıyor.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT