Fransa'da askerler devreye girecek

Fransa'da askerler devreye girecek

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, askerlerin koronavirüs salgın ile mücadelede halka ve kamu kurumlarına yardım ve katkıda bulunacağını söyledi.

PARİS - Ülkenin Mulhouse kentinde kurulan askeri hastaneyi maske takarak ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, burada yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye katkı sunan sağlık personeli, polis, jandarma ve memurlara özel prim ödeneceğini söyledi. 

Macron, salgının yol açtığı krizi atlattıktan sonra uzun süredir sorunların yaşandığı hastanelere yoğun yatırım yapılacağı sözünü verdi. 

Cuma günü Elysee Sarayı'nda koronavirüse ilişkin toplantı düzenleyeceğini duyuran Macron, ülkede "Resilience" adı verilen operasyon kapsamında askerlerin salgınla mücadelede halka ve kamu kurumlarına yardım ve katkıda bulunacağını belirtti. 

Ülkede salgından en çok etkilenen kentlerden biri Mulhouse'da hastanelerde yatak kapasitesi sorunu yaşanıyor. Bu nedenle de buradaki bazı hastalar tren ve askeri uçaklarla başka kentlerdeki hastanelere taşınmıştı. 

Macron'un ziyaret ettiği askeri hastane, kentteki hastanelerin yükünü hafifletmeyi amaçlıyor.

HABERE YORUM KAT