Fransa siyasal İslam’a savaş açtı: Yasa tasarısından Müslümanlar rahatsız

Fransa siyasal İslam’a savaş açtı: Yasa tasarısından Müslümanlar rahatsız

Macron yönetiminin “Siyasal İslam’la mücadele” için hazırladığı yasa tasarısının, sosyal sorunlara değil İslam’la ilgili bir konuya öncelik tanıması eleştiriliyor. 

Ülkenin toplumsal ve ekonomik krizlerle çalkalandığı dönemde kısa süre önce başbakanlık görevine getirilen Jean Castex geçen hafta Ulusal Meclis’te siyasal İslam’la mücadelenin hükümetin önceliği olduğunu açıklamıştı. Eylül ayında Ulusal Meclis’te görüşülecek ve oylanacak yasa tasarısına ilişkin Paris Katolik Enstitüsü Araştırmacısı Jamel El Hamri, yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomik, sosyal ve sağlık konularını ele almadan “ayrılıkçı fikirlerle” mücadeleye ilişkin yasa tasarısına öncelik verdiğine dikkati çekti. 

Ülkede bir süredir sarı yeleklilerin gösteri düzenlediğini, emeklilik reformuna ve polis şiddetine karşı eylemlerin yapıldığını hatırlatan El Hamri, bu konuların Fransızları daha çok ilgilendirdiğini ancak bilinçli şekilde İslam’la ilgili konuların öncelik sırasında ilk sıraya alındığını belirtti.

El Hamri, yasa tasarısıyla Müslümanların daha fazla ayrımcılığa uğramamasını temenni ettiğini kaydetti. Söz konusu tasarının içeriğinde ne olduğunun bilinmesinin önemli olduğunu ifade eden El Hamri, “Bu yasa tasarısının Müslümanlar üzerindeki etkisi olumsuz olacak” dedi. 

+49 – PARİS

 

HABERE YORUM KAT