Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Macaristan ya da Türkiye değiliz”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Macaristan ya da Türkiye değiliz”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Erdoğan’ın Türkiye’sine karşı ifade özgürlüğünü yeteri kadar savunmadık. Erdoğan’ı ve hükümeti halkından ayrı tutuyorum. Türk halkı büyük özgürlük halkıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brut internet sitesine polis şiddetine ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Macron ülkesinin gösteri ve basın özgürlüğünü riske atmadığını kaydetti. Macron, “Erdoğan’ın Türkiye’sine karşı ifade özgürlüğünü yeteri kadar savunmadık. Erdoğan’ı ve hükümeti halkında ayırıyorum. Türk halkı, büyük özgürlük halkıdır” değerlendirmesinde bulundu. 

Tartışmalı güvenlik yasa tasarısına işaret eden Macron “Bugün durum tatmin edici değil. Ama Fransa’yı otoriter bir devlet yapan şey bu değil. Macaristan ya da Türkiye değiliz” ifadesini kullanan Macron, ülkede özgürlüklerin sınırlandırılmadığını savundu.  Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Macron ile Fransa çok çok tehlikeli bir dönemi yaşıyor. Temennim odur ki bir an önce Macron belasından Fransa kurtulsun“ şeklindeki açıklamasına ilişkin bir soru üzerine, “Kişileri doğrudan hedef alan açıklamalara cevap vermiyorum” dedi.

Fransa’nın yurtdışında eleştirildiğini kaydeden Macron, “Yakın dönemde bizim kadar ifade özgürlüğünü savunan ülke olmadı” ifadesini kullandı. Macron, İslam karşıtı tutumunu eleştiren İngiliz basınına tepki gösterdi. Emmanuel Macron, ülkede “İslamcı ideolojiyle“ mücadele etmek istediklerini savundu.

Macron, tarihçi Benjamin Stora’nın “Sömürge Harihi ve Cezayir Savaşı” ile ilgili araştırma yaptığı ve bu çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirtti.

GÜVENLİK YASA TASARISI

Güvenlik yasa tasarısının tartışmalı 24’üncü maddesine de değinen Macron, gazetecilerin ve vatandaşların görevde olan polis ve jandarmanın görüntülerini çekebileceğini ve yayımlayabileceğini belirtti. Macron “(Görüntülerin yayımlanması) Fransa’da yasaklanırsa (örneğin) Belçika veya İtalya’dan yayımlanır. Gerçek, bu” dedi. Macron, söz konusu maddenin polisi korumayı hedeflediğini aktardı. Son dönemde uluslararası basında kendisine yönelik yapılan eleştirileri önemsediğini belirten Macron, bu yasa tasarısı hakkında basında yanlış bilgilerin paylaşıldığını savundu. 

Başkent Paris’in Republique Meydanı’nda 23 Kasım’da barınmaya çalışan sığınmacıların polis tarafından tahliyesi edilmesinin doğru olduğunu savunan Macron, sığınmacıların tahliye edildikten sonra barınacağı yerlere yerleştirildiğini söyledi. Macron, tahliye sırasında polislerin “hatalı” davranışlarda bulunduğunu, bunun haklı gerekçesi olamayacağını belirtti. Polisin topluma örnek olması gerektiğini ifade eden Macron, Paris’te geçen hafta tartışmalı güvenlik yasa tasarısına karşı yapılan protesto eyleminde polise yönelik şiddetin de kabul edilemez olduğunu aktardı. 

Macron, “Şiddete başvuran polisler var. Bunun cezalandırılması gerekiyor. Fransa’da toplumda da şiddet ve ırkçılık var. Bu bir gerçek” ifadesini kullandı.

Hazirandan itibaren görev sırasında polisin üzerlerinde kamera bulunduracağını vurgulayan Macron, ayrımcılıkla mücadele için gelecek aydan itibaren bir platformun oluşturulacağını, böylece ayrımcılığa uğrayan kişilerin şikayette bulunabileceğini kaydetti. 

Macron, ayrımcılıkla mücadele konusunda verdiği taahhütlerini yerine getiremediğini itiraf etti. “Ten rengi beyaz olmayan kişilerin (polis tarafından) daha fazla kontrol edildiği doğru” diyen Macron, Paris’te polisin Afrika kökenli müzik yapımcısını şiddet uygulamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

“FRANSA’NIN İSLAM’LA SORUNU YOK“

Bazı ailelerin Arapçayı bilmesinin Fransa için bir şans olduğunu ifade eden Macron, “Fransa’nın  İslam’la sorunu yok. Fransa’nın İslam’la uzun bir ilişkisi bulunuyor. Kuran’ı ilk tercüme eden ülkelerdeniz” dedi. 

Macron, ülkesinin siyaset ile dini birbirinden ayırdığını ve dünyada birçok ülkenin bunu anlamadığını savundu. Ülkede tüm dinlerin eleştirilebileceğini belirten Macron, Fransa’da Hıristiyanlığın İslam’dan daha çok eleştirildiğini de iddia etti.

+49 – PARİS

HABERE YORUM KAT