Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a ortak uranyum bildirisi

Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a ortak uranyum bildirisi

Almanya, Fransa ve İngiltere İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu konusunda ortak bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride üretilen uranyumun nükleer silah üretimine doğru riskli bir adım attığı belirtildi.

İran, uranyum zenginleştirme seviyelerini nükleer silah kalitesi saflığının çok altında olacak şekilde yüzde 60’a çıkardığını bu hafta başında duyurdu.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Fransa, Almanya ve İngiltere tarafından yayınlanan ortak bildiride, “Zenginleştirilmiş uranyum üretimi, nükleer silah üretiminde önemli bir adım oluşturduğu için bu ciddi bir gelişmedir. İran’ın bu düzeyde zenginleştirmeye yönelik inandırıcı bir sivil ihtiyacı yok” denildi.

Bildiride “Ayrıca, İran’ın Natanz nükleer tesisine 1000 ek santrifüj kurmayı planladığı ve bunun İran’ın zenginleştirme kapasitesini önemli ölçüde artıracağı haberi ile endişemizi ifade ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

İran, 2015 yılında P5+1 olarak bilinen ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya ile nükleer programı konusunda uzun vadeli bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma, uranyumu yalnızca yüzde 3.67 saflık seviyesine kadar zenginleştirmeye izin veriyor.
 

HABERE YORUM KAT