Frankfurt'ta hatalı park edip de ceza ödemiyorsanız sebebi bu: Personel eksikliği...

Frankfurt'ta hatalı park edip de ceza ödemiyorsanız sebebi bu: Personel eksikliği...

Frankfurt Belediyesi, trafik polisi personelinin yetersizliği nedeniyle "neredeyse tüm sorumluluk alanlarında ve kentsel alanlarda açıklar" olduğunu kabul etti.

Frankfurt'ta hatalı park eden ya da aşırı hızlı araç kullanan herkesin paçayı sıyırma şansı yüksek. Belediye, trafik polisi personelinin yetersizliği nedeniyle "neredeyse tüm sorumluluk alanlarında ve kentsel alanlarda açıklar" olduğunu kabul ediyor.

Frankfurt'un iki yerel meclisi geçen yıl Nisan ayında alarm vermişti.Yerel bölge 11'den belediye meclisine yapılan bir başvuruya göre, yerel bölgenin münferit mahallelerinde "trafik kuralları sürekli olarak göz ardı edilmekte, hız suçları işlenmekte ve bisiklet yolları ve kaldırımlara park edilmektedir". Yerel bölge 7 de benzer bir tablodan şikâyet ederek "araçların yasa dışı park edildiğini ve bu nedenle genel yol güvenliğini engellediğini ve tehlikeye attığını" düzenli olarak gözlemlediğini belirtti. Her iki yerel bölge de belediye trafik polisi tarafından daha fazla kontrol yapılması çağrısında bulundu.

PERSONEL AZLIĞINDAN KAYNAKLI...

Belediye meclisi şimdi önerilere yanıt verdi ve iki yerel bölgenin gözlemlerini doğruladı. Belediye, "Şikâyetlerle ilgili kontrollerin yanı sıra devriyeler kapsamında tüm mahallelerde kontroller yapılmasına rağmen, kapsamlı ve sürdürülebilir bir etki için uygun olan izleme yoğunluğuna ulaşmak çoğu zaman mümkün olmamaktadır" dedi. Belediye trafik zabıtasının personel sayısı "neredeyse tüm sorumluluk alanlarında ve kentsel alanlarda açıklara" yol açmakta.

Hareketlilik Departmanı Başkanı Stefan Lüdecke, yaptığı açıklamada, "Trafik düzenlemeleri, büyük etkinliklerin organizasyonu ve yol güvenliği kampanyaları gibi ertelenemeyecek görevlere öncelik veriliyor" dedi. Trafik takibini de içeren ana faaliyetler, personel açısından hala mümkün olduğu ölçüde ele alınacak.

Frankfurt'taki trafik polisi uzun süredir personel sorunlarıyla mücadele ediyor. Lüdecke, "Uygun personel bulmak giderek zorlaşıyor. İş ilanlarına dikkat çekmek için radyo reklamları, video klipler ve diğer kampanyalarla yeni yollar deniyoruz" dedi.

DAHA AZ ÜCRET OLUNCA...

Sorunun başlıca nedeni, komşu belediyelere kıyasla maaş derecelerine göre daha düşük ücret ödenmesi. Lüdecke, "Belediye trafik polisi, boş pozisyonları doldurmak söz konusu olduğunda zorlu bir rekabet durumunda" diyor.

Buradaki zorluk sadece personel almak ve eğitmek değil, aynı zamanda onları uzun vadede elde tutmak. Özellikle personel değişimi büyük bir sorun oluşturuyror. Örneğin 2021'de ilk altı ayda 15 yeni işe alım yapılırken 12 kişi işten ayrıldı.

Frankfurt ve çevresindeki yüksek hayat pahalılığı göz önüne alındığında, boş pozisyonları doldurmak daha da zorlaşıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT