Frankfurt 2030 yılına kadar gazlı sokak lambalarını kapatacak

Frankfurt 2030 yılına kadar gazlı sokak lambalarını kapatacak

Frankfurt Bad Homburg şehri, yakın zamanda gaz fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle 25 gazlı sokak lambasını söndürdü.

Yeşiller meclis üyesi Stefan Majer, talep üzerine Frankfurt'ta tam olarak 4036 gazlı sokak fenerinin faaliyette olduğunu söyledi: "Trafik güvenliği nedeniyle, onların hepsini bir gecede kapatamayız.” Gazlı fenerlerin elektrik lambalarına ve LED'lere dönüştürülmesi hâlihazırda devam etmekte ve 2030 yılında tamamlanması planlanıyor. Şu anda şehirde 10.367'si LED olmak üzere 69.146 elektrik lambası bulunuyor.

Gazdan elektriğe ve LED'e dönüşüm 2014 yılında başladı. O dönemde şehirde 5467 gazlı sokak lambası vardı. Belediye meclis üyeleri, 2025 yılına kadar dönüşümü gerçekleştirmek için 59 milyon Euro vaat etti. Ulaştırma departmanının eski başkanı Klaus Oesterling (SPD), paradan tasarruf etme gereğini öne sürerek dönüşüm için ayrılan bütçeyi yarıya indirdi.

Yeşiller, SPD ve FDP artık dönüşüme daha fazla odaklanmak istiyor. 2022 bütçesi, önceki 2,5 milyon Euro yerine altı milyon Euro’yu içeriyor. Amaç, Frankfurt'un 2035 yılına kadar iklim açısından nötr olması.  Bir gaz lambası yılda yaklaşık 6.200 kilovat saat tüketiyor. Verivox karşılaştırma portalına göre, bu yaklaşık olarak tek bir evin ısıtma ve sıcak su ihtiyacına tekabül ediyor.

Haber Çeviri:Tuğba Ünal                                                                                        Fotoğraf: Vivek Trivedi - Unsplash

HABERE YORUM KAT