Festival yasaklarına protestolar devam ediyor: Ücretsiz bira ve patlamış mısır dağıttılar

Festival yasaklarına protestolar devam ediyor: Ücretsiz bira ve patlamış mısır dağıttılar

Almanya’da korona önlemleri çerçevesinde sokak şenlikleri ve halk festivallerinin yasaklanmasına karşı eylemler birçok kentte devam ediyor. Stuttgart kentinde de göstericiler sokağa çıktı.

Stuttgart ve çevresindeki en önemli halk festivallerinin yasaklanmasına karşı tepkiler artmaya devam ediyor. 

Geçen nisan ve mayıs aylarında düzenlenmesi beklenen ancak korona nedeniyle iptal edilen ve her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı Frühlingfest’ten (Bahar Festivali) sonra, şimdi de 25 Eylül-11 Ekim’de yapılması planlanan Cannstatter Volkfest adlı halk festivalinin yasaklanması üzerine kent ilginç bir protesto biçimine ev sahipliği yaptı.

Cannstatter Wasen’dan yola çıkan eylemciler yaklaşık 800 araç ile (TIR, traktör, otobüs, taksi) konvoy halinde şehir merkezine doğru ilerlediler. Araçlar üzerinde gösteriler yapan, kornalara basarak dikkatleri çeken eylemciler şehir trafiğinde büyük bir kaos yaşanmasına yol açtı. 

Karlsplatz alanında kurulan sahnede yapılan konuşmalarda “Birçok sokak etkinliğine müsaade edilirken festivallere neden izin verilmiyor” dendi ve bir an önce yanlıştan dönülmesi talep edildi.

Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı miting alanı, ücretsiz dağıtılan festival sembolü bira, patlamış mısır, çikolota ile alan tam bir panayıra döndü.

“Festivallerin yasaklanması aktörün ölümü demektir”, “Geleceğimiz ve geleneklerimiz yok edilemez”, “Festivalsiz bir hayat düşünelemez” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler izleyenlerden destek aldılar.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

HABERE YORUM KAT