Fenerbahçe'nin boykotunu Alman basını böyle gördü: Spor ve siyaset iç içe geçmiş...

Fenerbahçe'nin boykotunu Alman basını böyle gördü: Spor ve siyaset iç içe geçmiş...

Galatasaray ile Fenerbahçe, 2023 Turkcell Süper Kupa final maçında karşı karşıya geldi. Mücadelenin 3. dakikasında Fenerbahçe sahadan çekildi. Bu haber Alman basınında da büyük yankı buldu.

Fenerbahçe’nin, Ziraat Türkiye Kupası zaferinin ardından U19 takımıyla çıktığı Süper Kupa karşılaşmasında, Galatasaray ile olan mücadelesi, beklenmedik bir kararla son buldu.

Suudi Arabistan’da oynanması planlanan ancak iptal edilen maçın yeni tarihi olarak belirlenen 7 Nisan’da, Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu’nda başlayan mücadele, Galatasaray’ın ilk dakikalarda bulduğu golün ardından Fenerbahçe oyuncularının sahayı terk etmesiyle tatil edildi. Futbolseverler şimdi merakla, Türkiye Futbol Federasyonu’nun vereceği kararı ve maçın akıbetini bekliyor.

GENİŞ YANKI BULDU

Fenerbahçe’nin Süper Kupa maçında sahadan çekilmesi, Alman basınında geniş yankı buldu. Almanya’nın önde gelen spor medya organları, bu olayı siyaset ile Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu gösterdiğini belirtti.

BEKLENMEDİK BİR BOYKOT

Bild, “Türk futbolunun prestijli derbisinde beklenmedik bir boykot” başlığı altında, Fenerbahçe’nin sahadan çekilme kararının nedenlerini ve bu durumun Türk futbolu üzerindeki etkilerini tartıştı.

Der Spiegel ise, “Fenerbahçe’nin protestosu, Türkiye’de futbolun sadece bir oyun olmadığının kanıtı” şeklinde bir analiz yayınladı, olayın futbolun ötesindeki siyasi ve sosyal boyutlarına dikkat çekti.

Süddeutsche Zeitung, “Fenerbahçe’nin sahadan çekilmesi, Türkiye’deki spor ve siyasetin iç içe geçmiş yapısını gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı.

T-Online ise boykotu, "Türkiye'de skandal, maç iptal edildi" manşetiyle gördü. Devamında ise "Türk futbolu bir kez daha özel bir hikaye yazdı." dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum