Fena sıkışan Alman ekonomisi çıkış yolu arıyor: İhracata ek kolaylıklar

Fena sıkışan Alman ekonomisi çıkış yolu arıyor: İhracata ek kolaylıklar

Koronavirüs, bir ihracat ekonomisine sahip olan Almanya'da büyük kan kaybına yol açtı. Hükümet, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelere yapılacak ihracat ve yatırımlara garanti kolaylıkları getirmeyi planlıyor.

Koronavirüs nedeniyle hızla daralan ve hatta bazı sektörlerde neredeyse sıfırlanan Alman ihracatına nefes aldırmak için Merkel hükümeti yeni adımlar atıyor. İhracata ve dış yatırımlara verilecek teşvikleri genişletmeyi hedefleyen bu adımların ekonomideki daralmayı durdurması umut ediliyor. 

Alman şirketlerinin yurtdışına yaptığı ihracat ve yatırımlara destek için teşvik önlemlerini genişletmek isteyen Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier'in, ihracat yapacak Alman şirketlerinin mali şartlarını iyileştirmek için beş maddelik bir plan hazırladığı ileri sürüldü. Alman medyasında yayımlanan bazı haber ve değerlendirmelerde, devlete ait Hermes kredi ve yatırım garantilerinin işlerliğinin önemine dikkat çekildi.

DW Türkçe'de yer alan bu konudaki bir haberde, Hermes kredi ve yatırım garantilerinin, yabancı iş ortaklarının siyasi ve ekonomik riskler nedeniyle ödeme güçlüğü yaşaması halinde ihracat yapan Alman şirketlerinin doğacak zarara karşı korunmasını hedeflediği belirtildi. Haberde, 2019 yılı verilerine göre, Alman devletinin Hermes kredi ve yatırım garantisi verdiği 154 ülke arasında Türkiye'nin de bulunduğuna dikkat çekildi.

RİSKLERE KEFALET 

Ekonomi Bakanı Altmaier'in hazırladığı planın, artık riskli sayılabilecek ticari işler için de Hermes kredi ve yatırım garantisi vermeyi mümkün kılacağına işaret edildi. Böylelikle, yabancı iş ortaklarının bir krediyi taksitle değil, vade süresinin sonunda geri ödeyebileceği durumlarda da yapılan ihracat garanti altına alınabilecek. 

Bunun yanı sıra devletin kefaletiyle müşterilerine taksitle ödeme olanağı sağlayan şirketler, buna ek olarak geri ödemeler konusunda bankaları da devreye sokabilecek. Bu durumda, banka Alman şirkete geri kalan ödemeyi yapacak ve ödediği parayı yabancı iş ortağından taksitle tahsil edecek. Her iki düzenlemenin de 2021 yazına kadar geçerli olması düşünülüyor.

KfW ÜZERİNDEN KREDİ KOLAYLIĞI 

Planda federal hükümetin ayrıca, ihracat kredi garantilerinin masraflarının ödenmesinde firmalara kolaylık sağlaması ve ödeme tarihlerinin ertelenmesi öngörülüyor. Plana göre, ihracat kredisi veren bankalar ise Alman yatırım bankası KfW üzerinden finansman sağlayabilecek.

Hermes kredi ve yatırım garantileri 2019 yılı raporuna göre, Alman hükümeti geçen yıl toplam 21 milyar euroluk ihracata kefalet verdi. Yapılan ihracatın dörtte üçlük bölümü, sanayileşmekte ve gelişmekte olan ülkelere gerçekleşti.

Türkiye, kredi ve yatırım garantisi sağlanan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Resmi verilere göre, Türkiye'ye yapılan ihracat garantilerinin hacmi 2019 yılında 1 milyar 100 milyon euro, 2018 yılında ise 1 milyar 780 milyon euro olarak kaydedildi.

+49-BERLİN

FOTO: Andy Li / unsplash.com

HABERE YORUM KAT