Federal hükümet HIV ilacı kıtlığı ilan etti

Federal hükümet HIV ilacı kıtlığı ilan etti

Almanya'da önemli bir HIV ilacı kıtlığı yaşanıyor. Sağlık Bakanı Lauterbach resmi olarak kıtlık ilan etti.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach HIV ilacında kıtlık olduğunu resmen ilan etti. HIV negatif kişileri HIV enfeksiyonundan koruyan ve PrEP olarak adlandırılan ilaç Almanya'da haftalardır bulunamıyor ya da çok az bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuruda ilacın "yaşamı tehdit eden bir hastalığın önlenmesi ya da tedavisi için" kullanıldığı belirtiliyor. Alternatif bir eşdeğer ilaç tedavisi mevcut değildir.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN DUYURU

PrEP, pre-exposure prophylaxis, yani olası HIV temasının önlenmesinin kısaltmasıdır. HIV negatif kişiler kendilerini HIV ile enfekte olmaktan korumak için bir HIV ilacı alırlar. PrEP'in günlük olarak alınması tavsiye edilir, ayrıca cinsel ilişkiden önce ve sonra da alınabilir.

Tedarik sıkıntısının ilan edilmesinin ardından, yurtdışından PrEP ithalatı artık mümkün. Eczacılar, diğer ülkelerin yanı sıra Hollanda'dan da PrEP ithal etmek istediklerini bildiriyor. Ancak ilacın diğer ülkelerde de tedarikinde sıkıntı yaşanıyor.

Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü'ne göre, Almanya'da şu anda yaklaşık 500 ilaç kıtlığı yaşanıyor. Bunlar arasında antidepresanlar ve antibiyotikler de var. Gözlemciler PrEP sıkıntısının en azından bu yılın Mart ayına kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT