Evlerin tehlikeli misafiri: Felce yol açıyor!

Evlerin tehlikeli misafiri: Felce yol açıyor!

Radon gazı topraktan gelen ve akciğer kanserine neden olduğu bilinen oldukça tehlikeli bir gaz. Yeni çıkan araştırmaların gösterdiğine göre ise Radon gazı aynı zamanda felce de neden oluyor.

Radon, dünyanın her yerinde bulunan bir soy gazdır. Yeraltındaki uranyumun bozulması sonucu ortaya çıkar. Temiz havaya salınırsa hiçbir zararı yoktur. Ancak hareketli ve radyoaktif gaz temeller, duvarlardaki çatlaklar veya sızıntı yapan derzler yoluyla evlerin ve apartmanların içine girerse tehlikeli olabiliyor.

Almanya'da ev içi radon seviyesi sınırı metreküp başına “300 bekereldir”. Çoğu evde ortalama 100 ile 200 bekerel arasında Radon gazı bulunur. Çoğu mahallede bu seviyeler aşılmaz ancak seviyeler mahalleden mahalleye değişiklik gösterebilir.

Bilim insanları, Radon gazının etkilerinden korunmak için evlerin havalandırılmasına dikkat edilmesi ve eğer yapabiliyorsa ev içi hava filtreleri alınması gerektiğine dair uyarılarda bulunuyorlar.

SADECE KANSER NEDENİ DEĞİL

Radonun akciğer kanserinin en yaygın ikinci nedeni olduğu kanıtlanmıştır bir bilimsel bulgudur. Rhode Island'daki Brown Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi şimdi bu gazın felçle de bağlantılı olduğunu keşfetti.

Tamamı ABD'de yaşayan yaklaşık 160bin kadının sağlık verileri 13 yıl süren uzun vadeli bir çalışmada analiz edildi. Çalışmanın başlangıcında kadınlar 50 ila 79 yaşları arasındaydı. Kadınların hiçbiri o sırada felç geçirmemişti. Çalışma süresinin sonunda araştırmacılar çalışma katılımcıları arasında “6.979 inme” kaydetti. Daha sonra kadınların mahallelerindeki Radon gazı miktarı incelendi. Seviyelerin yüksek olduğu mahallelerde inme oranının yüksek olduğu görüldü. Radon gazının biraz yüksek olması bile felç riskini oldukça artırdığı sonucuna varıldı.

Araştırma ekibi bunun felç için yeni keşfedilen bir risk faktörünü araştırmak ve böylece halk sağlığını iyileştirmek için bir fırsat olarak görüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT